Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Hrdinka a porušování lidských práv. Disney je terčem kritiky za natáčení filmu Mulan v Sin-ťiangu

Kultura

  13:00
ČÍNA - Americká filmová společnost Walt Disney čelí kritice za to, že její nový snímek Mulan byl zčásti natočen v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde je čínská vláda obviňována z rozsáhlého porušování lidských práv. Informoval o tom dnes zpravodajský server BBC.

Neohrožená Mulan (Yifei Liuová). Snímek Mulan (2020). Režie: Niky Caroová. foto: DISNEY

V závěrečných titulcích k filmu Mulan, který vypráví o mladé bojovnici ze staré Číny, se kromě jiného objeví poděkování vládní bezpečnostní agentuře v Sin-ťiangu, kde čínské úřady drží pravděpodobně více než milion muslimských Ujgurů v internačních táborech.

Neohrožená Mulan (Yifei Liuová). Snímek Mulan (2020). Režie: Niky Caroová.
Útěk přes střechy. Snímek Mulan (2020). Režie: Niky Caroová.

Peking označuje tábory za střediska odborného vzdělávání, v nichž etničtí Ujguři podstupují politickou převýchovu. Úřady tvrdí, že tábory jsou prostředkem boje proti šíření extremistické a separatistické ideologie. V táborech se podle čínských úřadů vyučuje mandarínská čínština, čínské dějiny a zákony. Lidé, kteří těmito tábory prošli, tvrdí, že v nich byli rovněž nuceni odsoudit islám a slíbit věrnost čínské komunistické straně.

Hraná verze animované disneyovky Legenda o Mulan se už dříve stala terčem protestů, když herečka čínského původu Liou I-fej vystupující v hlavní roli podpořila zásahy policie proti prodemokratickým demonstrantům v Hongkongu. Kritici v některých asijských zemích vyzvali k bojkotu snímku.

V pondělí se na sociálních sítích objevily příspěvky upozorňující na závěrečné titulky, v nichž je zahrnuto poděkování různým vládním úřadům v Sin-ťiangu, včetně bezpečnostního úřadu ve městě Turfan. Ten je pověřen vedením převýchovných táborů, v nichž jsou Ujguři zadržováni, uvádí expert BBC na čínskou oblast Adrian Zenz. V titulcích je zmíněno také oddělení Komunistické strany Číny zodpovědné za šíření propagandy v Ujgurské oblasti.

Společnost Disney kontroverze týkající se místa natáčení a spolupráce s vládními úřady v Sin-ťiangu zatím nekomentovala.

Zenz uvedl, že v Turfanu byl zřízen první takzvaný převýchovný tábor, kam se posílaly ženy za nošení závoje a muži za to, že si nechali narůst plnovous. Podle Zenze první důkazy o snaze převychovat Ujgury jsou z Turfanu již z roku 2013.

V roce 2017 režisérka filmu Mulan Niki Carová umístila na instagram fotografie ze sinťiangské metropole Urumči. Produkční tým v rozhovoru s časopisem Architectural Digest uvedl, že strávil v Sin-ťiangu několik měsíců, aby našel vhodné filmové exteriéry.

„Kolik tisíc Ujgurů poslal úřad veřejné bezpečnosti v Turfanu do internačních táborů v době, kdy se zde natáčel film Mulan?“ napsal na twitteru aktivista Shawn Zhang. Na stejnou skutečnost upozornil i Světový ujgurský kongres, což je mezinárodní organizace ujgurských exulantů, která se snaží reprezentovat společné zájmy Ujgurů.

Hongkongský prodemokratický aktivista Joshua Wong na twitteru uvedl, že diváci sledující film Mulan „jsou potenciálními spoluviníky při masovém uvězňování muslimských Ujgurů“.

Autor:

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...