16. srpna 2007 8:08 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hřebejk opět točí podle Šabacha

PRAHA Co rok, to film – Jan Hřebejk se řídí osvědčenou praxí svého oblíbence Woodyho Allena. Hřebejkova novinka Medvídek bude mít premiéru 6. září, režisér už ale zase točí: komedie U mě dobrý je návratem k předlohám Petra Šabacha.

Návrat k poetice a humoru Pelíšků či Pupenda – takový by měl být nejnovější film Jana Hřebejka U mě dobrý, který začal se svým stálým štábem točit toto úterý. První scény vznikaly v pražských Košířích, shodou okolností jen pár bloků od místa, kde se točil „plamenomet“ maršála Malinovského a kde další z hrdinů Pelíšků křičel ústy Jiřího Kodeta: „Dávám bolševikům rok, maximálně dva!“

Jan Hřebejk se scenáristou Petrem Jarchovským našli už počtvrté inspiraci v povídkách Petra Šabacha, podle nichž vznikly nejen Pelíšky a Pupendo, ale i Hřebejkův debut Šakalí léta. „Je to Šabach, takže film bude blízký našim předchozím komediím. Zároveň by ale mohl pamětníkům připomenout Rozmarné léto nebo Slavnosti sněženek,“ přibližuje režisér atmosféru filmu, který se bude odehrávat na počátku devadesátých let převážně v jedné pražské zahrádkářské kolonii kdesi u vody.

Tam budou zažívat veselé historky postavy, k jejichž ztvárnění si režisér přizval své staré známé, ale i herce, s nimiž se zatím na place nesešel. Hereckému ansámblu vévodí Bolek Polívka, který vytvořil nezapomenutelné postavy v Hřebejkových filmech Pelíšky, Pupendo nebo Musíme si pomáhat – tentokrát dostal roli vysloužilého varietního kouzelníka a falešného karbaníka. V provizorní hospůdce zahrádkářské kolonie bude točit pivo Tonda v podání Jiřího Schmitzera, který exceloval v Krásce v nesnázích. Výraznou roli dostal i Petr Forman, ten se s Hřebejkem sešel na filmu Horem pádem. Premiérově se režisér potká například s Josefem Somrem nebo s Miroslavem Vladykou, jemuž svěřil roli koktavého smolaře Káji.

Mariášová komedie

Méně bude tentokrát ženských postav, ale měly by být nepřehlédnutelné. „Objeví se v nich dvě herečky, jimž se velmi obdivuji – Lenka Vlasáková a Simona Babčáková. S Lenkou jsem spolupracoval v pražském Divadle Na Jezerce a Simonu Babčákovou jsem chtěl už dlouhá léta obsadit – teď bude hrát Kájovu partnerku,“ vysvětluje Hřebejk. Simonu Babčákovou znají hlavně návštěvníci Dejvického divadla, režisér její postavu hodlá ještě přímo na place vylepšit: „Tak dobrá herečka potřebuje mít prostor.“ Jan Hřebejk charakterizuje svůj film jako „zlodějskou“ či „mariášovou“ komedii. Pro film bude typická ospalá atmosféra osady u řeky, kterou ovšem nabourá nečekaný proud událostí – to když se v chlapech probudí klukovská duše žíznící po dobrodružství.

S Šabachem a jeho texty se Hřebejk s Jarchovským seznámili v roce 1988, kdy vyšla knížka Jak potopit Austrálii. Tady filmaři objevili předlohu pro Šakalí léta. „V těch povídkách byly všechny ctnosti pozdějších Šabachových textů – humor i poezie. Od Šakalích let přes Pelíšky k Pupendu jsme se Šabachově poetice přibližovali. Teď jsme vybrali jednu z povídek a obohatili jsme ji o motivy ze tří dalších. Věřím, že se nám v tomhle filmu podaří Šabachův humor a poetický laskavý pohled na život ještě posunout dál,“ líčí Hřebejk.

V komedii U mě dobrý se objeví řada atributů, detailů a rekvizit spojených se začátkem devadesátých let. Důležitou roli tu bude mít i hudba – už teď má režisér jeden zajímavý úlovek: „Ve vysočanské tržnici jsem narazil na Rusy, z jejichž auta se linula jakási píseň. Jejich výběr diskotékové hudby mě okamžitě zaujal a chci tu píseň použít.“

Film U mě dobrý se v kinech objeví 15. května 2008. Ještě předtím ale uvidíme Hřebejkův snímek Medvídek. Současný tragikomický příběh tří manželských párů, v jehož obsazení dominují jména Jiřího Macháčka, Ivana Trojana, Ani Geislerové, Táni Vilhelmové nebo Kláry Issové, bude mít premiéru už 6. září.

 

Premium

Konzumace jídla několikrát denně je klišé, tvrdí výživový poradce Fořt

Renomovaný výživový poradce Petr Fořt | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Napsal více než dvacet knih o zdravém životním stylu a boji s obezitou. Petr Fořt tvrdí, že žádný obecně platný návod...

Premium

Pes celý život čeká na to, až ho někdo sprdne, říká veterinář

Zvířecí ortoped a chirurg Roman Skala | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do své ordinace v centru Prahy dochází den co den už 22 let, aby znovu na nohy postavil čtyřnohé domácí mazlíčky. „I...

Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!