4. ledna 2017 9:38, aktualizováno  9:50 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hřebejkova Učitelka míří na festivaly do Palm Springs a Terstu

Soudružka učitelka. Zuzana Mauréry v hlavní roli nového Hřebejkova filmu... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudružka učitelka. Zuzana Mauréry v hlavní roli nového Hřebejkova filmu... | foto: Film Servis Karlovy Vary

Film Jana Hřebejka Učitelka o zdánlivě empatické, avšak manipulující pedagožce bude uveden 8. ledna na prestižním festivalu v Palm Springs. Diváci ho uvidí v sekci Modern Masters vedle nových filmů Kim Ki-Duka, Kena Loache, Françoise Ozona, Carlose Saury, bratří Dardennů či Thomase Vinterberga. Mluvčí projektu Martina Chvojka Reková ve středu dále oznámila, že Učitelka zahájí 20. ledna festival v Terstu, kde projekci uvedou scenárista Petr Jarchovský a herečka Zuzana Mauréry.

„Jsme rádi, že 28. ročník odstartujeme právě Učitelkou, která má inovativní scénář, skvělé herectví a smysl pro humor,“ shodli se ředitelé festivalu v Terstu Fabrizio Grosoli a Nicoletta Romeová. Komorní drama odehrávající se v 80. letech sklízí úspěchy už od premiéry na festivalu v Karlových Varech, producenti, tvůrci i herci s ním objíždějí svět.

„Já jsem ho uvedl v Izraeli, Španělsku a v Japonsku. Byl jsem potěšen, že byl pro různorodé zahraniční publikum srozumitelný a aktuální, přestože se neodehrává v současnosti,“ komentoval to Hřebejk. Minulý týden dokončil natáčení trilogie Zahradnictví, jejíž první film Rodinný přítel přijde do kin už v dubnu.

Koprodukční slovensko-česká Učitelka se stala se 60 000 návštěvníky kin hitem na Slovensku, zhruba stejný počet má na kontě v Česku. Z karlovarského festivalu si Mauréry odnesla Křišťálový glóbus za nejlepší herecký výkon.

„Hřebejkův snímek zabodoval i výbornými recenzemi v respektovaných magazínech Variety a Hollywood Reporter. Učitelka byla doposud uvedena na více než dvaceti festivalech v Evropě, Asii, Americe a Africe, zároveň byla prodána do více než čtyřiceti teritorií po celém světě. Standardní kinodistribuce proběhne i v Itálii, Španělsku, zemích Beneluxu či USA. Zahájena byla v Izraeli a v Řecku, kde po prvním víkendu skončila jedenáctá v návštěvnosti kin,“ dodala Reková.

Podle koproducenta Ondřeje Zimy ze společnosti Offside Men je regulérní kinodistribuce v různých zemích světa u českých a slovenských projektů výjimečná. „Těší nás i vysoká očekávání zahraničních distributorů, v případě toho italského je to 50 000 diváků,“ uvedl.

Film Učitelka vznikl v koprodukci Rozhlasu a televízie Slovenska, PubRes, Offside Men a České televize s podporou Ministerstva kultury Slovenské republiky, Audiovizuálného fondu a Státního fondu kinematografie. Snímek je od konce roku v Česku i v distribuci na DVD.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz