Sobota 29. února 2020svátek má Horymír -1 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudba pěkně naživo. Vyhlašování Cen Anděl bude tentokrát přístupné i veřejnosti

Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace... | foto: ČTK

PRAHA Vyhlašování 29. ročníku Cen Anděl bude příští rok 31. března tentokrát vedle zástupců hudební branže přístupné veřejnosti. Ceremoniál, který v přímém přenosu odvysílá Česká televize (ČT), se uskuteční v pražském O2 universu. V minulosti se vyhlašování uskutečnilo na různých místech, v roce 2017 mělo komorní podobu v Lucerna Music Baru, poté bylo ve Foru Karlín.

„Vzhledem k dispozicím haly O2 universum a každoročním četným dotazům ohledně možnosti zakoupení vstupenek na slavnostní předávání, jsme se rozhodli uvolnit limitovanou edici vstupenek do volného prodeje,“ uvedla Lucie Hájková z pořádající agentury Luff Production.

Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace...
Předávání cen Anděl, které vyhlašuje Česká národní skupina Mezinárodní federace...

Vítězové vzejdou z dvojkolového hlasování České hudební akademie (ČHA), kterou tvoří v minulosti ocenění muzikanti a hudební profesionálové. Ceny Anděl 2019 se budou opět udělovat v základních i žánrových kategoriích. „Jsme si vědomi, že Andělé zůstávají posledním velkým tradičním tuzemským hudebním oceněním. A i proto máme ambici upozornit, co se v průběhu roku 2019 událo napříč celým hudebním spektrem,“ sdělil předseda Rady ČHA Honza Vedral.

Spolu s Vedralem a Hájkovou v radě ČHA usedli publicista Josef Vlček, ředitelka české pobočky Mezinárodní federace hudebního průmyslu (IFPI) Petra Žikovská, kreativní producent ČT Jan Potměšil a loňský laureát Síně slávy Michal Prokop.

Na letošních Cenách Anděl po dvou soškách za vítězství získali skupina Lucie, zpěvačka Bára Poláková a nováčci The Atavists. Do Síně slávy vstoupil zpěvák, skladatel, moderátor a bývalý politik Michal Prokop. V kategorii Sólový interpret cenu získal Miro Žbirka za své Double Album. V kategorii Skupina rozhodla ČHA o vítězství několikanásobných držitelů Anděla Monkey Business a jejich desky Bad Time for Gentlemen.

Žánrové kategorie se v tomto ročníku, stejně jako loni, vyhlašovaly společně s hlavními kategoriemi. Kromě rocku se udílela cena v kategorii Alternativa a elektronika, kde zabodovali Floex a Tom Hodge s deskou A Portrait of John Doe, folkového Anděla převzali Žamboši za desku Louvre, za jazzové album Iluzja byla oceněna Dorota Barová. Česká filharmonie se za nahrávku Bohuslav Martinů - What Men Live By, Symfonie č. 1 stala na Cenách Anděl vítězem nové kategorie Klasika. V kategorie Rap zvítězila deska Akta X od projektu Ty Nikdy.

Bylo předáno 14 sošek podle návrhu sochaře Jaroslava Róny. Hlasovalo přes 350 členů ČHA. O vítězích v hlavních kategoriích rozhodlo 152 akademiků.

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Mariánské Lázně byt 3+1
Mariánské Lázně byt 3+1

Boženy Němcové, Mariánské Lázně, okres Cheb
2 500 000 Kč