27. února 2014 10:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudební ceny Vinyla získali Vložte kočku, Nylon Jail a Piana na ulici

Vložte kočku | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vložte kočku | foto: facebook.com/vloztekocku

Vítězové III. ročníku hudebních cen Vinyla, udělovaných hudebními kritiky, byli včera vyhlášeni na slavnostním večeru v brněnském klubu Fléda. Za Desku roku zvolili porotci nahrávku SEAT od skupiny Vložte kočku, Objevem roku se stali Nylon Jail a cenu za Počin roku získal projekt Ondřeje Kobzy Piana na ulici.

Oceněním pro vítěze se stala LP deska, která vyšla v limitované edici 100 kusů a obsahuje po jednom hudebním tracku od všech nominovaných. Obal desky vytvořil výtvarník Krištof Kintera a exempláře určené jako ocenění navíc autorsky dotvořil a signoval. "Chtěli jsme vytvořit funkční cenu a nikoli jen artefakt, na který se práší," řekl  Tomáš Grombíř za koordinátory ceny, občanské sdružení Goliart.

Hudební cena Vinyla je i uměleckým artefaktem z dílny Krištofa Kintery

Hudební cena Vinyla je i uměleckým artefaktem z dílny Krištofa Kintery

Deska roku za hudební volnomyšlenkářství

Cenu v Kategorii Deska roku získala skupina Vložte kočku za album SEAT. "Deska je pomníkem hudebního volnomyšlenkářství, v němž se proplétají vlivy math-rocku, rapu i folku," říká k ocenění hudební kritik Karel Veselý. "Kvarteto vzešlo z umělecké komunity kolem promotérské skupiny a netlabelu Landmine Alert, svoje postoje přísné nezávislosti ale dokázali propojit s osobitou hudbou, která prolamuje zavedené škatulky. Na energické groove roubují electrohousle, klavír, rap nebo podivné samply, nicméně svůj sofistikovaný chaos mají každou chvíli pod kontrolou."

Objev roku: Nylon Jail

Objevem roku se stali Nylon Jail. "Osobitost kapele propůjčují vizuální stránka a svérázný frontman; nechybí jim sebevědomí, ale ani svědomí, což potvrdili nedávným vystoupením na Náměstí Nezávislosti v Kyjevě. Nylon Jail jsou jednou z nejtalentovanějších kapel současnosti – a to je krásná startovní čára," říká kritička Jana Grygarová.

Skupina Nylon Jail si odnesla Vinylu za Objev roku

Skupina Nylon Jail si odnesla Vinylu za Objev roku

Počinem roku jsou Piána obohacující veřejný prostor

Cenu za Počin roku získal za svůj nápad Piána na ulici pražský kavárník a aktivista Ondřej Kobza. "Projekt byl sice přiznaně inspirován v zahraničí, to ovšem nijak neumenšuje, jak moc se sžil s českým prostředím," vysvětluje udělení ceny Viktor Palák.

"Jednoduchá myšlenka obohatit veřejný prostor klavíry, na které může kdokoliv zahrát, se spontánně rozšířila z Prahy do dalších měst. Piana na ulici donutila lidi k zastavením v jinak hektickém spěchu a iniciovala komunikaci, která by jinak neproběhla. Z hluku města se náhle vynořovaly zvuky, které neměly být pouhou kulisou, městský prostor náhle nutil k jinému vnímání a participaci."

Piana v ulicích, tak vypadá projekt Ondřeje Kobzy.

Piana v ulicích, tak vypadá projekt Ondřeje Kobzy.

ČTĚTE TAKÉ

Ocenění předala Rada hudební ceny Vinyla, která funguje jako odborný garant a ideově formuje směřování ceny. Radu pro ročník 2013 tvořili Petr Ferenc (His Voice), Jana Grygarová (Full Moon), Viktor Palák (the aardvark) a Karel Veselý (nezávislý publicista).

Pražské ozvěny nabídnou koncerty, přednášky i videoart

Na brněnské vyhlášení naváží pražské ozvěny Vinyly, které proběhnou v sobotu 8. března ve vršovických barech a klubech a budou mít podobu jednodenního festivalu. "Hudební ceny Vinyla se snaží vnímat hudbu v širším kontextu, a proto v rámci pražských Ozvěn nechceme nabídnout jen koncerty, ale také přednášky předních domácích hudebních publicistů nebo videoart propojující výtvarné umění s hudbou," podotýká k programu jeden z organizátorů Pavel Uretšlégr.

Ozvěny VINYLY – jednodenní festival

Sobota 8. března 2014, od 16:30, Praha


Café v lese (Krymská 12)
16:30 Pavel Klusák: Revolta, vzpoura, konflikt vs. Hudba 2014
18:00 Antonín Kocábek: Porevoluční kvas – Svoboda tvorby, odpovědnost a možnosti vs. Hudba 2014
22:00 Afterparty s videoklipy z 90. let

Klub Pilot (Donská 19)
19:30 koncert B4 (vítěz Deska roku 2011)
21:00 koncert Nylon Jail (vítěz Objev roku 2013)

Café Sladkovský (Sevastopolská 48)
18:00 – 21:00 ...FOR YOU AND FOR ME... (smyčka, 8mm filmy Jiřího Davida)

Knihkupectví Baobab (Krymská 29)
17:00 – 19:30 workshopy pro děti s hudební tématikou pod taktovkou laškola (dětský koutek)

Vstupné do klubu Pilot 100 Kč, ostatní události zdarma.


Cenu iniciovalo a produkčně zajišťuje občanské sdružení Goliart, zastoupené Pavlem Uretšlégrem a Tomášem Grombířem. V prvním ročníku Vinyly byly oceněny v jednotlivých kategoriích skupina B4 za album Didaktik NationLegendary Rock (Deska roku), Fiordmoss (Objev roku) a festival CreepyTeepee (Počin roku). V druhém ročníku byly oceněny Květy za album Bílé včely (Deska roku), Planety (Objev roku) a Vydavatelské aktivity Polí5 (Počin roku).

hepHedvika Petrželková