Pátek 24. ledna 2020svátek má Milena -4 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudební festival Jiřího Lobkowicze je letos věnován legendě Guillietě Simionato

Hudební festival Jiřího Lobkowicze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hudební festival Jiřího Lobkowicze. |

MĚLNÍK Již potřetí se na severočeském zámku Mělník, ve dnech od 4. do 11. září 2010, uskuteční mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze. Festival se odehrává přímo na nádvoří mělnického zámku. Letošní ročník je věnován mezzosopránové legendě Giuliettě Simionatové.

Ředitelkou festivalu je známá česká operní pěvkyně Zdenka Belas.

"Festivaly nevznikají jenom z nějakého rozmaru: mají své nezastupitelné místo pro regionální, městský, ale mnohdy i celorepublikový život. Fungující festivaly navíc přinášejí silné, atraktivní kulturní dění. Mají svůj význam pro turistickou návštěvnost, zvyšují image města či regionu," tvrdí Jiří Lobkowicz.

Na programu naleznou zájemci vrcholné produkce. Již 4. září zahájí Český národní symfonický orchestr 8. symfonií a slavnostním Te Deum Antonína Dvořáka, který řídí stálý dirigent Národního divadla Jiří Štrunc se sólisty: Zdenkou Belas a Svatoplukem Semem.

Závěrečný galakoncert pro významnou osobnost
O dva dny později přiveze Divadlo J. K. Tyla v Plzni slavnou operu Giuseppe Verdiho: Nabucco. Diriguje Tomáš Brauner: v hlavní roli vystoupí Anna Todorova. 8. září se představí Severočeské divadlo opery a baletu s operou Franze Lehára: Veselá vdova, 9. září potom opera Giuseppe Verdiho: Aida v podání Jordanky Derilové.

Podobně jako v předchozích letech, i letos je věnován závěrečný galakoncert významné osobnosti: tentokrát Guillietě Simionato (1910-2010). Tento koncert se uskuteční 11. září a doprovází ho opět Český národní symfonický orchestr. V slavných mezzosopránových áriích se představí zpěvačky Edita Randová, Andrea Kalivodová, Ester Pavlů, Michaela Kapustová a Kateřina Jalovcová. Po tomto koncertě se koná v zámku zámecký ples s rautem v ceně.

Novátorský přístup 
Smysl festivalu spočívá v jeho novátorském přístupu. Ředitelka festivalu Zdenka Belas o festivalu říká: "Založila jsem festival nejen proto, abych přinesla hudbu na mělnický zámek, ale abych zároveň zviditelnila začínající umělce, kteří již získali mezinárodní ocenění, ale stále ještě nejsou známi širšímu okruhu posluchačů v Čechách."

Mezinárodní hudební festival Jiřího Lobkowicze je festivalem charitativním, který spolupracuje s domovy pro seniory a s ústavy pro tělesně handicapované.

Každé představení festivalu začíná od 19.00 hodiny, vstupenky jsou v obvyklých předprodejích: Ticketpro, Ticketart a Ticketstream a v předprodeji zámeckého obchodu. V případě nepříznivého počasí jsou k dispozici pláštěnky zdarma. O přestávkách možnost degustace lobkowiczkého vína a po skončení programu následuje noční prohlídka zámku v ceně vstupenky.

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!