Pátek 23. dubna 2021svátek má Vojtěch 11 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

HUDEBNÍ GLOSÁŘ: Banga se zachoval správně. Ale muselo k tomu dojít?

Radek Banga - Gipsy.cz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek Banga - Gipsy.cz | foto: MAFRA

Dnes o jedné čiré naivitě, lebkách na košilích, šátcích a prstech, o drogách pro děti a chlapovi, který to má v hlavě fakt srovnáno.

Už od neděle média a český internet zaplavuje kauza „Banga vs. Ortel“. Vůbec nezpochybňuji rozhodnutí Radka Bangy, Ivy Pazderkové a pár dalších odejít z ceremoniálu Českého slavíka ve chvíli, kdy si pro cenu šel Ortel. Není pochyb o tom, že ta kapela je xenofobní. K tomu sám za sebe ještě dodám, že je navíc hudebně úplně pitomá, tvoří ji muzikantští neschopové a autor textů neumí (v rozporu se svým na odiv stavěným vlastenectvím) ani za mák česky. Nicméně kapela to není trestně stíhaná. A jako taková (bohužel) má právo se zúčastnit jakékoli ankety a její fanoušci mají právo pro ni hlasovat. O jejich kulturí úrovni si samozřejmě můžeme myslet své. Jde mi ale o jinou věc. Už jsem říkal, že rozhodnutí Radka Bangy nezpochybňuji. Nicméně se ptám do pléna: opravdu byli všichni ti, kteří dávali svůj nesouhlas s druhým místem Ortelu pískotem a odchodem tak naivní, že věřili, že se tahle prvoplánově populistická pseudokapela ve Slavíku letos neumístí? A jestliže nevěřili, proč na ten ceremoniál, u všech vsudy, chodili?

- Ještě dovětek k témuž. Radek Banga se na facebooku rozhorlil nad tím, že členové Ortelu měli na košilích lebky se zkříženými hnáty, a že to je usvědčuje z náklonnosti k nacismu, neboť právě ony lebky byly součástí „výzdoby“ příslušníků nacistické armády. Opakuji, že sdílím Bangův odpor vůči Ortelu, ale zůstaňme nohama na zemi. Ta kapela nemá ve slušných uších co dělat z úplně jiných důvodů, než jsou nějaké naivní lebky. Protože kdybychom uvažovali takhle zkratkovitě, museli bychom ze sympatií k nacismu šmahem podezírat například všechny tvůrce filmů o pirátech (nejen z Karibiku) po roce 1945, motorkáře a rockery, libující si v „šátcích s lebkama“, a takový Keith Richards, k němuž neodmyslitelně patří prsten s lebkou už několik desítek let, by měl jít pro výstrahu rovnou za katr.

Keith Richards se svým ikonickým prstenem

Keith Richards se svým ikonickým prstenem

- Před nedávnem jsem se na tomto místě trošičku otřel o skupinu Katapult a je načase, abych provedl účinnou sebereflexi. Ze zvědavosti jsem se podíval na videoklip skupiny Ovoce (dříve zakázanÝovoce) s rádoby provokativním názvem Drogy dětem - ne, nejde tam o perník, nýbrž závislost na moderních technologiích. Ovšem tedy, taková snůška blábolů, která se vydává za text, proti té jsou i památná díla Ladislava Vostárka pro „Kaťáky“ vysokou poezií. Nemluvě o celém provedení této perly, počínaje neinvenční hudbou přes směšnou šampónovsko-kinderrockerskou image kapely až po bezzubé pojetí klipu. Podívejte se sami.

- Ale abych nebyl jen negativní. V neděli odehrál koncert v pražském Paláci Akropolis bývalý kytarista Sonic Youth Lee Ranaldo se svou novou kapelou El Rayo (rozhovor čtěte zde). Zakončovali zde evropskou šňůru a bylo patrné, že si to chtějí užít. Album tohoto projektu, ve kterém se sešel veterán avantgardního rocku s více než o generaci mladšími muzikanty, je ještě ve výrobě, uvidíme, jak bude znít studiová nahrávka, ale živé provedení bylo naprosto perfektní. Dokonale vyvážený mix burácivých hlukových pasáží plných kytarových vazeb jak z vrcholných období Sonic Youth, psychedelie a la šedesátá léta, duchem připomínající třeba tvorbu Syda Barretta s ranými Pink Floyd i bez, a de facto „obyčejné“ rockové písničkářství. Prostě tři v jednom. A přitom to má tenhle - mně stále sympatičtější - chlapík v hlavě záviděníhodně srovnané.

Lee Ranaldo

Lee Ranaldo

Ondřej Bezr

Autor

Ondřej Bezrondrej.bezr@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!