19. září 2009 7:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hudební kabaret The Tiger Lillies oslaví zítra v Arše dvacátiny

The Tiger Lillies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy The Tiger Lillies | foto: Mark Holthusen

PRAHA The Tiger Lillies oslaví své dvacetiny i zítra v Arše. Jako předkapela večer zahájí úspěšná česká kapela All Star Refjúdží Band, tvořená z velké části žadateli o azyl z českých uprchlických táborů.

Londýnské trio The Tiger Lillies vzniklo už v roce 1989 a svou cestu na výsluní hledalo poměrně dlouho. Díky shodě okolností si kultovní statut získalo ze všeho nejdříve v České republice. Na jejich památné rané koncerty v žižkovské Hospodě U vystřelenýho oka dodnes mnozí dlouholetí fanoušci vzpomínají s neutuchající nostalgií.

Z lokálů do hal
Nevídaný kabaretní punk si už v roce 1994 získal řadu příznivců, i když na tehdejším turné po našich luzích a hájích, respektive po lokálních klubech na ně přišli jednou pouze dva diváci. Ovšem doby se mění a posledních letech na ně zejména v Rusku, Řecku a Německu chodí tisíce diváků.

V průběhu let se nakonec proslavili i v rodné Anglii, kde za junk operu Shockheaded Peter na motivy knihy, do češtiny přeložené například jako Neposlušný Petřík, od německého lékárníka a psychiatra Heinricha Hoffmana získali následně prestižní divadelní ocenění Laurence Olivier Award hned v několika kategoriích. Vedle koncertování po celém světě spolupracovali i na řadě projektů – například představení Circa s kanadským tanečním souborem Holy Body Tattoo.

Charismatický zpěvák, akordeonista, pianista a výhradní skladatel Martyn Jacques si získává přízeň publika především svým neškoleným "kastrátským kontratenorem", drsně poetickými texty o životě a smrti, prostitutkách, drogách i zoofilii a v neposlední řadě i image dickensiánského dandyho s výrazným make-upem.

Jejich pražané jim rozumějí
Bubeník Adrian Huge zase baví diváky svými špílci s nejrůznějšími hračkami a současný basista Adrian Stout dokáže dojmout svou tklivou hrou na pilu. The Tiger Lillies si zahráli i se symfonickým orchestrem či věhlasným Kronos Quartetem nebo vytvořili hudbu k představení na mozartovské téma Die Weberischen.

Spolu s Alexanderem Hackem z Einsturzende Neubauten a jeho družkou, výtvarnicí Danielle de Picciotto pak v audiovizuálním projektu Mountains Of Madness zhudebnili texty anglického průkopníka hororového žánru H. P. Lovecrafta. Ten předvedli v roce 2007 také v pražském Divadle Archa.

Právě tam se Tygří lilie vracejí už poněkolikáté v neděli 20. září v rámci svého 20th Anniversary Tour. Těžištěm jejich vystoupení by měly být tentokrát ukázky z Shockheaded Peter, temného opusu The Gorey End z roku 2003, který vznikl na podkladu pozůstalosti zapomenutého dekadentního umělce Edwarda Goreye a skladby z aktuálního alba The Freak Show.

, Lidové noviny
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

The Tiger Lillies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Ztracenou vášeň nastartuje nevěra, vyvolává ohrožení, míní sexuoložka

The Tiger Lillies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jste s partnerem už pár let, ale jen matně si vzpomínáte na dobu, kdy jste se sebe navzájem nemohli dočkat a hořeli...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

The Tiger Lillies | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o  něco zdravěji
INSPIRACE NA VÁNOCE: Vánoční cukroví letos o něco zdravěji

Brzy tu máme první adventní neděli, a tak je načase začít sbírat recepty na vánoční cukroví. Z čeho tahle tradice vznikla a jak si letos sváteční dobrůtky připravit o něco zdravěji?