16. dubna 2019 18:15 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hugův román o pařížské katedrále je po požáru Notre-Dame v čele žebříčků prodeje

Francouzský spisovatel Victor Hugo. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský spisovatel Victor Hugo. | foto: portrait.kaar.at

PAŘÍŽ Historický román francouzského romantického básníka a prozaika Victora Huga Chrám Matky Boží v Paříži se po pondělním požáru katedrály Notre-Dame ocitl v čele žebříčku nejprodávanějších knih na francouzské verzi Amazonu. Píše o tom deník Le Figaro.

List také kontaktoval edici Livre de Poche (Kapesní kniha), která potvrdila, že o Hugův román je nyní mimořádný zájem. Dva francouzští knihkupci navíc vyzvali své kolegy, aby ziskem z prodeje slavného Hugova díla přispěli na rekonstrukci katedrály.

„Literatura může zachránit Notre-Dame,“ řekla Amandine Ardouinová, která vlastní knihkupectví ve městě Senlis asi 40 kilometrů severně od Paříže, kde se rovněž nachází významná katedrála. Na iniciativě se podílí s kolegou z města Fontainebleau. Ardouinová uvedla, že i ona zaznamenala větší zájem čtenářů o román.

Ten se odehrává v Paříži 15. století a jeho ústředním bodem je právě katedrála Notre-Dame, s níž jsou spjaty osudy hlavních postav - hrbatého zvoníka Quasimoda a krásky Esmeraldy.

ČTK

Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?
Kyberšikana přibývá: Jak před ní ochránit svoje děti?

S vývojem sociálních sítí se stále častěji setkáváme s pojmem kyberšikana. Online svět může přinášet řadu nástrah, které se netýkají jen dospělých, ale také dětí. Co si pod kyberšikanou představit a jak můžeme děti ochránit?

Najdete na Lidovky.cz