16. srpna 2017 7:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hurvínek řeší záhadu kouzelného muzea. Poslední role Heleny Štáchové

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Hurvínek uniká z muzea. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Hurvínek uniká z muzea. | foto: CinemArt

Rodinný filmový příběh Hurvínek a kouzelné muzeum nabízí zcela nové, původní dobrodružství. Pan Spejbl pracuje jako hlídač Muzea loutek, kterému však hrozí zbourání. Hurvínek zase jednou neposlouchá a podaří se mu proniknout do uzavřených prostor muzea, kde objeví svět, skrytý před zraky návštěvníků. A právě v podzemí je ukryto nejen tajemství kouzelného muzea, ale i klíč k jeho záchraně. Film vstoupí do kin 31. srpna.

Hurvínka čeká největší dobrodružství v životě, při němž musí prokázat chytrost, šikovnost, odvahu a smysl pro přátelství, aby zachránil ́taťuldu ́, ale i kouzelné muzeum a celé město z nadvlády zločinného Pána loutek.

Přerod slavných postaviček z loutkové do animované podoby probíhal ve spolupráci s Divadlem Spejbla a Hurvínka. „Klíčové pro vývoj celého projektu bylo, aby se s ním od počátku ztotožnili ti, kteří jsou pokračovateli legendární tradice v dnešním Divadle Spejbla a Hurvínka. Bez jejich podpory bychom si nedokázali film představit,“ vysvětluje režisér Martin Kotík.

Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Muzeum loutek skrývá nečekaná překvapení.

Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Muzeum loutek skrývá nečekaná překvapení.


Ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Helena Štáchová se ale rozhodla, že se její chráněnci na nové dobrodružství vydají. „Když jsem byla před více než sedmi roky oslovena s nabídkou dát souhlas k natočení celovečerního animovaného filmu se Spejblem, Hurvínkem, Žerykem, Máničkou a její bábinkou Kateřinou, zvažovala jsem, zda podstoupit riziko, kterým bylo převést poetiku těchto divadelních kultovních postav do filmové podoby, kde je nutná úprava jejich podoby, posun pohybové škály, kterou animace vyžaduje a při zachování jejich charakteru přistoupit na akční způsob vyprávění filmového příběhu,“ vzpomínala nedávno zesnulá Helena Štáchová.

Film se symbolicky stal i poslední dabérskou rolí Heleny Štáchové „Jsem vděčný osudu, že Helenka stihla namluvit všechny dialogy Máničky i paní Kateřiny,“ vzpomíná Martin Kotík. „I když finální podobu svých postav ani celého filmu již nestihla vidět, věřím, že by byla spokojená, protože od počátku celému projektu fandila a podporovala nás.“

Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Spejbl je zoufalý.
Snímek Hurvínek a kouzelné muzeum. Dobrodružství nečeká na nikoho.

Nový film Hurvínek a kouzelné muzeum vstoupí do českých kin 31. srpna 2017. Animovaný příběh pro celou rodinu vznikal více než sedm let pod vedením producenta a hlavního režiséra Martina Kotíka a výtvarníka Martina Zahradníka. Pracoval na něm tým špičkových scenáristů, animátorů a trikařů z různých evropských zemí. Spoluautorem příběhu a členem režijního týmu byl Jesper Møller, mimo jiné režisér filmu Asterix a Vikingové. Při vzniku filmu byly využity nejmodernější technologické postupy, snímek je natočen ve 3D, a přitom neztrácí nic z poetiky a humoru založeném na věčném špičkování Hurvínka s „taťuldou“ Spejblem.

„Na jedné straně jsem šťastný, že se nám celý ten běh na hodně dlouhou trať podařilo dotáhnout až do cíle a na druhé straně jsem plný očekávání. Ale věřím, že našeho Hurvínka přijmou všichni diváci, ti, kteří s ním vyrůstali, stále vyrůstají, i ti, kteří ho díky filmu teprve poznají, “ věří Kotík.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse

Najdete na Lidovky.cz