24. července 2009 14:42 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hvězdné války čeká koncertní zpracování se symfonickým orchestrem

Darth Vader (Star Wars) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Darth Vader (Star Wars) | foto: Reprofoto

L.A. Americká filmová série Hvězdné války má koncertní zpracování. Show s živým symfonickým orchestrem a filmovými klipy vyjede na podzim na turné po Severní Americe.

Na velké multimediální show s názvem Star Wars: In Concert (Hvězdné války: Koncert) zazní hudba ze všech šesti dílů legendární filmové série, kterou složil skladatel John Williams. "Vzali jsme hlavní hudební motivy a sestříhali všechny scény, které každému motivu odpovídají, takže je možné si uvědomit, jak hudba scény podbarvovala," řekl americký režisér Hvězdných válek George Lucas. Koncert trvá dvě až 2,5 hodiny.

Koncertní turné po USA a Kanadě, které bude doprovázet výstava filmových rekvizit a kostýmů, začne 1. října v Kalifornii. Do konce roku má být čtyřicet repríz. V roce 2010 by organizátoři chtěli vyjet s koncertem do světa. "Celý soundtrack připomíná tvůrčí nadání Johna Williamse a jeho mimořádnou schopnost pozvednout ve filmu emocionální scény," řekl Lucas.

Hvězdné války, od jejichž uvedení na plátna kin uplynulo 32 let, mají svou početnou komunitu příznivců také v Česku. Čeští fanoušci mají i své internetové stránky a pořádají srazy, jichž se účastní stovky lidí.

Trailer prvních Hvězdných válek:

Trailer posledních Hvězdných válek:

ČTK