Neděle 1. listopadu 2020svátek má Felix 6 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Hvězdou plzeňského festivalu budou Rusové se Strindbergem

Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slečna Julie v podání moskevského Divadla národů | foto: festival Divadlo

PRAHA Výběr nejzajímavějších domácích inscenací uplynulé sezony i přední soubory z Ruska, Polska, Maďarska, Lotyšska a Slovenska nabídne divákům 21. ročník festivalu Divadlo, který se v Plzni uskuteční od 11. do 18. září. Hlavním zahraničním lákadlem bude podle pořadatelů inscenace Strindbergovy Slečny Julie v podání moskevského Divadla národů.

Ruské divadlo Strindbergovu hru uvede v režii uměleckého ředitele berlínské Schaubühne Thomase Ostermeiera. "Slavný příběh je přenesen do dnešního Ruska: ona je dcera oligarchy, on je její řidič. Výborným hereckým výkonům dominují hvězdy ruského divadla a filmu Čulpan Chamatovová a Jevgenij Mironov," uvedla vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá.

Inscenace předního ruského souboru, který spolupracuje s významnými evropskými režiséry, byla nominována na prestižní národní ocenění Zlatá maska. V Česku se představení bude hrát ještě 17. září v pražském divadle Hybernia.

Příběhy holokaustu z Polska i ze Slovenska

Z Polska do Plzně přijede jeden z nejvýraznějších divadelních souborů posledních let, Teatr Polski z Wrocławi, s inscenací Hra o Matce a Vlasti v režii Jana Klaty. Výtvarně působivá inscenace měla úspěch v mnoha zemích. Zpochybňuje vžité pojetí dějin polského národa, jeho hrdinství i vztah k vlasti. Příběh Židovky, jež přežila holokaust, a její dcery slouží jako východisko k podobenství o závislosti, duchovním otroctví a hledání svobody.

I jedna z her, s níž přijedou Slováci, se jmenuje Holokaust. Hru Viliama Klimáčka uvede bratislavské divadlo Aréna v režii Rastislava Balleka. Domácí program se podle dalšího z dramaturgů festivalu Jana Kerbra letos více soustředí na menší inscenace netradičního divadla. "Sleduje trend českého divadla, v němž se často to zajímavé odehrává 'na okraji' - kabarety, autorské projekty, objevné dramatizace, nový cirkus, loutky...“, říká Kerbr.

Brněnská Buržoazie se stěhuje do Prahy

Nejvíce souborů přijede z Prahy, na programu jsou i oceňovaná představení z hradeckého Klicperova divadla (Havlova Žebrácká opera v nastudování Daniela Špinara) nebo brněnské Reduty, která uvede obnovenou premiéru inscenace Buržoazie. Protože její režisér Jan Mikulášek spolu s dramaturgyní Dorou Viceníkovou povedou od nové sezony pražské Divadlo Na Zábradlí, přenášejí tuto spolu s některými dalšími hrami po úpravě do Prahy.

Festival má podle ředitele Jana Buriana rozpočet kolem deseti milionů korun, největšími přispěvateli jsou město Plzeň, Plzeňský kraj a ministerstvo kultury; to však svoji dotaci oproti předchozímu roku snížilo o 1,3 milionu, festival musí čerpat z loňské rezervy. Vstupenky stejně jako informace o programu lze získat ne webu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!