Neděle 5. dubna 2020svátek má Miroslava 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚I malé princezny si musí mýt ruce.’ Prodej dětské knížky díky koronaviru vzrostl o 2000 procent

Tony Ross - Nechci si mýt svoje ruce! | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tony Ross - Nechci si mýt svoje ruce! | foto: Andersen Press

LONDÝN Britský spisovatel Tony Ross se proslavil sérií ilustrovaných pohádek o Malé princezně. Několik knížek této série vyšlo i v Česku. Největší úspěch má nyní ale bezpochyby díl, v němž se malá princezna musí naučit mýt si ruce. Několik let stará kniha díky celosvětové pandemii zažívá boom.

Rodiče po celém světě řeší problém, jak své ratolesti naučit mýt si ruce. Správná hygiena je základní obranou proti zákeřnému koronaviru a nemoci Covid-19. Jako manuál mohou posloužit dětské knihy, které zábavným způsobem dětem nutnost mytí rukou osvětlí. Jak ukazují čísla prodejnosti, rodiče to moc dobře vědí.

Kniha Nechci si mýt svoje ruce! (I Don´t Want to Wash My Hands!) ze série Malá princezna vyšla v britském originálu již v roce 2001. Česky tato konkrétní kniha zatím nevyšla, ale několik dílů ze série vyšlo pod nakladatelstvím Egmont, to vlastní mediální společnost Albatros Media. Její britský vydavatel Andersen Press zveřejnil, že prodejnost knihy od února do března vystřelila o 2000 %. 

V roztomilém příběhu si princezna hraje na zahradě se svým psem. Zámecká služebná jí pak klade na srdce, že si musí vždy po návratu umýt ruce. „Ale PROČ?“ ptá se navztekaně princezna. „Aby se zabránilo bakteriím a jiným nečistotám,“ trpělivě opakuje služebná.

„Inspirací mi byly moje vlastní děti, které byly tak nějak přirozeně neustále ušpiněné. Donutit je umýt si ruce, to bylo něco hrozného. Když jsem tu knihu psal, byl jsem v takovém rozpoložení, v jakém je teď celý svět - nedovolit svým dětem onemocnět kvůli špinavým rukám,“ popsal vznik knihy spisovatel.

Premium

KOMENTÁŘ: Po dvou měsících přijde rozvrat. Nečekejme na pomoc, konejme!

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Karanténní prázdniny může ekonomika státu vydržet měsíc. Po dvouměsíčním výpadku už hrozí naprostý rozvrat výroby,...

Premium

Španělská nepoučitelnost. Proč zde koronavirus řádí jako v Itálii nebo Číně

Španělští zdravotníci přiváží jednu z madridských seniorek do hotelu, ve kterém... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Dlouhé týdny Španělé sledovali, co se děje v Číně, Íránu a Itálii. Ale nepoučili se. Laxní politici opakují stejné...

Premium

Storno přijde draho, Češi nechají cestovkám desetitisíce za ­propadlé zájezdy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Přijít o desítky tisíc za neuskutečněné zájezdy je problém, se kterým se potýká řada českých klientů cestovních...