11. ledna 2018 18:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Impresionisté na Hradě. K dokonalé výstavě stále kousek chyběl

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Působivý je i výstavní prostor. Výstava Světlo v obraze / Český impresionismus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Působivý je i výstavní prostor. Výstava Světlo v obraze / Český impresionismus. | foto:  Michal Šula, MAFRA

PRAHA O víkendu skončila výstava Světlo v obrazech: Český impresionismus v Jízdárně Pražského hradu. Expozice byla sice opulentní, ale několik chybiček se do ní vloudilo.

Krajiny, zátiší, parky i venkovské scenerie nadchly stovky návštěvníků. Nádhera výjevů a barev přehlušila i otazník nad příliš širokým výběrem děl. Milovníci Slavíčka, Lebedy, Kuby, Mařáka, Hudečka, Brožíka, Radimského a mnoha dalších si přišli na své.

Zážitek by ovšem mohl být podstatně větší, kdyby se do tak propagovaného a velkolepého projektu nevloudily chybičky. Chce se dodat – typicky české. Jízdárna Pražského hradu disponuje velkými okny. Jimi intenzivní nízké zimní slunce osvětlovalo řadu děl tak silně, že pro lesk téměř nebyla vidět.

Chyby, kterým se dalo vyhnout

V dopoledních hodinách mohli návštěvníci existenci některých pláten (namátkou Mařákova plátna U lesního jezera či Chittussiho Západu a jiných) jen tušit podle popisků. Velký počet obrazů nainstalovaných v malých kójích navíc neumožňoval potřebný odstup umožňující nezkreslený pohled. Ani umístění úvodních textů v některých případech téměř u stropu nebylo příjemné. Kdo náhodou nezaklonil hlavu, minul nápis bez povšimnutí.

Krávy tahem štětce. Výstava Světlo v obraze / Český impresionismus.
K vidění jsou i sochy. Výstava Světlo v obraze / Český impresionismus.

 A pak věčná bolest – katalog. Kupodivu tentokrát nebyl k dispozici až po výstavě, jak bývá v tuzemsku časté. Ovšem levnější varianta, o kterou byl samozřejmě masový zájem, však již několik dní ke koupi nebyla. Té za téměř tři tisíce korun byly naopak stohy. Nedaly se koupit ani pohlednice, což bývá v jiných světových galeriích samozřejmostí. Snaha o velkolepou výstavu rozhodně byla, ale stejně se mnohým musel vkrádat povzdech, proč už to u nás není jako třeba ve vídeňské Albertině.

A fakt, že velký zájem o výstavu, zejména před jejím skončením, provázely i další české nešvary, jako je předbíhání ve frontě či snahy proklouznout bez placení nebo strkanice u šatny, slušnější část publika taky nepotěšil.

Blanka Frajerová, publicistka
  • 2Diskuse