9. ledna 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Indický filmař hledal Jiřího Menzela. Sedmihodinový dokument prozkoumává novou vlnu

Ind Shivendra Dungarpur s režisérem Jiřím Menzelem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ind Shivendra Dungarpur s režisérem Jiřím Menzelem. | foto: TWITTER SHIVENDRY DUNGAPURA

BOMBAJ Inda Shivendru Dungarpura oslovily filmy Jiřího Menzela. Postupně objevoval celou novou filmovou vlnu a natočil sedmihodinový dokument CzechMate: in Search of Jiří Menzel. V něm vyzpovídal téměř dvacítku československých filmařů. Jde o nejdelší indický film, který kdy úřady schvalovaly.

Dungarpurova fascinace českým filmem začala už za dob jeho studií na filmové univerzitě v indickém městě Puné. Zde objevil snímky Jiřího Menzela jako Ostře sledované vlaky, Skřivánci na niti nebo Vesničko má, středisková. Zamlouvalo se mu, jak Jiří Menzel pracoval s absurdním humorem pro popis vážných společenských problémů, jako byla cenzura nebo autoritářský režim.

„Trvalo mi dva roky, než jsem si s Jiřím Menzelem domluvil rozhovor. Během studia materiálů jsem přišel k celé skupině československých filmařů, kteří točili filmy během snad nejsložitějšího období. Natáčeli totiž v klimatu státní kontroly a extrémní cenzury. Nikdy se nevzdali,“ popisuje Dungarpur začátky svého dokumentu webu The Reel.

Plakát na snímek CzechMate: In Search of Jiří Menzel.

Plakát na snímek CzechMate: In Search of Jiří Menzel.


Shivendra Dungarpur natočil osmdesát pět rozhovorů s dvacítkou československých filmařů. Kromě Jiřího Menzela se dokument věnuje třeba i Janu Němcovi, Věře Chytilové, Ivanu Passerovi, Miloši Formanovi nebo Jánu Kadárovi. „Největší překážkou bylo z filmařů ten rozhovor dostat. Nedokázali pochopit, že jejich dílo zajímá Inda,“ vysvětluje Dungarpur. Výsledný snímek nazval CzechMate: In Search of Jiří Menzel (Hledání Jiřího Menzela). Na dokumentu pracoval přes osm let.

Původní délka natočeného materiálu byla ale čtrnáct hodin, takže se muselo stříhat. „Bylo těžké film zkrátit jen na sedm hodin. O československé nové vlně neexistuje žádný srozumitelný dokument. Přitom byla stejně důležitá jako ta italská nebo francouzská,“ vysvětluje Dungarpur.

CzechMate je Dungarpurovým třetím celovečerním snímkem. Indická cenzorní komise mu udělila číslo 3, které dostávají filmy výhradně pro dospělé. Se svou stopáží jde o nejdelší indický film všech dob, který kdy místní úřady schvalovaly.

 V roce 2016 byl Jiří Menzel čestným hostem na filmovém festivalu v indické Kerale. Panel s ním uváděl Shivendra Dungarpur. Dungarpur také založil společnost Heritage Film Foundation, která se věnuje ochraně a konzervaci indických filmů.

03.ledna 2018 v 10:19, příspěvek archivován: 08.ledna 2018 v 12:39

Now I hold the Indian record being the longest Film ever censored in India ..7 hours ..for my Film “Czech mate... In Search of Jiří Menzel ... https://t.co/3gtdTqnYCo

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz