12. června 2018 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Indii pobouřila scéna ženské masturbace. Nový film překvapivě prošel cenzurou

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 4Diskuse
Indický Sex ve městě. Herečka Swara Bhaserová je druhá zprava.  Snímek Svatba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Indický Sex ve městě. Herečka Swara Bhaserová je druhá zprava. Snímek Svatba... | foto: Balaji Motion Pictures

DILLÍ Bollywoodský snímek Svatba přítelkyně (Veere Di Wedding) vzbudil v Indii, kde filmy procházejí silnou cenzurou obsahu, pozdvižení scénou ženské masturbace. V lednu vyvolal protesty film, který zobrazoval lásku bájné indické královny k tureckému okupantovi.

Film Přítelova svatba je indická odpověď na Přátele a Sex ve městě - komediální příběh se točí okolo čtyř kamarádek žijících ve městě Dillí, kteří musí překonat vzájemnou „ponorku“, aby se mohli sejít na svatbě jedné z nich. Po vzoru slavné čtveřice ze Sexu ve městě jsou ale kamarádky sprosté, hodně pijí a užívají si sexu na jednu noc. To se ale v Indii, kde je stále silná cenzura filmového obsahu, příliš nenosí.

Nejvíce „závadná“ je scéna, ve které Sakshi (Swara Bhaskerová) masturbuje pomocí vibrátoru, zatímco po době chodí její manžel. Jde o vůbec první scénu ženské masturbace (i když není vyloženě explicitní), která se kdy v indických filmech objevila. Je pak s podivem, že tato scéna cenzurou prošla, ačkoliv bylo nařízeno, že vibrátor jako takový musí být ve filmu rozmazán.

Cenzorní komise je ale jinak v zemi velmi striktní, co se týče povoleného obsahu ve filmech. Například z poslední bondovky Spectre (2015) vyškrtla poměrně nevinnou scénu, ve které se Bond (Daniel Craig) líbá s Luciou (Monica Belluciová). V zemi byl také čerstvě zakázán snímek Já, Simon, který se točí okolo homosexuálního vztahu amerického teenagera.

V protestech zapalovali autobusy

Swara Bhaskerová, která je za masturbaci na internetu kritizována a denně jí chodí výhrůžky, si ale za scénou stojí. „V kultuře, která umlčuje nebo ignoruje ženskou sexualitu, je zobrazení uspokojující se ženy ve filmu posilující pro ženství jako takové,“ reagovala herečka.

V lednu letošního roku se v Indii řešil případ historického velkofilmu filmu Paadmavat. Ten zobrazoval lásku indické královny Padmini, která je v zemi vnímána jako světice, k tureckému okupantovi. Film, který také obsahoval i sexuální scénu, vyvolal takové nepokoje, že protestující neváhali ani zapalovat autobusy. Na hlavu hlavní herečky a režiséra byly dokonce vypsány vysoké odměny. I tento snímek ale cenzorní komisí překvapivě prošel neprostříhaný.

  • 4Diskuse