9. června 2014 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Internetová platforma nabízí bezplatně filmy o 1. světové válce

1. světová válka (ilustrační)  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy 1. světová válka (ilustrační) | foto: Shutterstock

Na 700 hodin digitalizovaných filmů online zpřístupnily ve společném projektu The European Film Gateway 1914 (EFG) Národní filmový archiv (NFA) a dalších dvacet evropských archivů a filmoték. Zájemci se tak mohou kdykoliv a bezplatně seznámit s unikátními zpravodajskými snímky, hranými filmy, animacemi i válečnou propagandou.

"Pro poznání událostí, které před sto lety otřásly světem, mají neocenitelnou hodnotu. Projekt nabízí i dobové hrané filmy, které se válkou nezabývají, ale umožňují nahlédnout do filmové kultury válečných let," řekl ČTK vedoucí oddělení písemných archiválií NFA Tomáš Lachman. Digitalizaci těchto snímků považuje za zásadní - z éry němého filmu se v paměťových institucích dochovalo jen 20 procent veškeré produkce.

European Film Gateway nabízí 2500 titulů všech filmových žánrů, ze všech fází a lokací první světové války. Obsah je členěn dle témat; uživatelé si mohou zobrazit celky jako "západní fronta", "zákopová válka", "ženy", "Balkán", "civilisté" či "námořní operace". Filmy doplňuje 6100 fotografií, cenzurních lístků, plakátů a textových dokumentů.

Filmy jako svědectví doby

Ze sbírek NFA tu zájemci naleznou například dokument Českoslovenští dobrovolníci ve světové válce 1914-1918 vytvořený v roce 1934 ze záběrů válečných kameramanů řady států. Je kronikou života československých legií na ruské, italské i francouzské frontě včetně putování napříč Sibiří.

V roce 1928 vznikl snímek Počátek čsl. odboje na Rusi přibližující formování vojenských jednotek i hraný film Za československý stát natočený ministerstvem obrany k 10. výročí vzniku Československa podle scénáře legionářského spisovatele Rudolfa Medka. "Je přitažlivý díky prvnímu filmovému ztvárnění bitvy u Zborova, ale především kvůli vysoké koncentraci devalvujících prvků - naivní didaktičností počínaje, přepjatým patosem historické symboliky a čítankovitostí celého příběhu konče. Neúspěchem skončila i role ministerstva obrany coby producenta hraných filmů," uvedl Lachman.

Ze zahraničních titulů vyzdvihl Lachman 14 vydání týdeníku Kinonědělja (1918-1919) natočených Dzigou Vertovem zobrazujících každodenní život v Rusku po bolševickém převratu, dokument s ručně kolorovanými záběry bojů v horách severní Itálie Ein Heldenkampf in Schnee und Eis či dokument z roku 1916 o návštěvě německého císaře Viléma II. u tureckých spojenců. Z propagandistické tvorby pak hraný film La Belgique martyre z roku 1919 zobrazující Belgičany jako oběti tradiční "německé krvežíznivosti".

"První světová válka vypukla v době, kdy docházelo k výraznému rozmachu kinematografie. Dochované filmy jsou výmluvným svědectvím doby i dokladem technologického a estetického vývoje," dodal Lachman.

Archiv nabízí i Spielbergova Válečného koně

Upozornil i na hrané snímky z pozdějších let. Například slavnou Africkou královnu Johna Hustona z roku 1951 odehrávající se v roce 1914 v Německé východní Africe, o jedenáct let mladší sedmioscarový snímek Lawrence z Arábie z prostředí jednoho z vedlejších bojišť první světové války, deset let staré drama Příliš dlouhé zásnuby poukazující na nesmyslnost zákopové války i Kubrickovy Stezky slávy z roku 1957. Tento protiválečný film natočený podle skutečné události byl ve Francii, Švýcarsku a Belgii zakázán, v USA se na vojenských základnách mohla promítat jen cenzurovaná verze. Počátek první světové války vylíčil Steven Spielberg v roce 2011 ve filmu Válečný kůň. Nesmyslnost válečného konfliktu dokládají i přepisy Haškova Švejka.

Lidovky.cz, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
INVENTORY MANAGER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč