8. prosince 2014 9:17 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Harry Potter se vrací, Rowlingová uvede 12 nových příběhů

Nicholas Hooper složil hudbu k filmu Harry Potter a Fénixův řád | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Nicholas Hooper složil hudbu k filmu Harry Potter a Fénixův řád | foto: Reprofoto

LONDÝN Britská spisovatelka J.K. Rowlingová připravila svým fanouškům a milovníkům příběhů o Harrym Potterovi originální vánoční dárek. Každý den počínaje pátkem 12. prosince až do Vánoc vydá jeden nový krátký „potterovský“ příběh - tedy celkem 12.

Informovala o tom v pondělí agentura AFP s odvoláním na oficiální internetový server pottermore.com, kde budou příběhy vycházet. V příbězích například autorka odhalí nové informace o zarytém nepříteli Harryho Pottera Draku Malfoyovi, zveřejní nové recepty na lektvary a nabídne šanci vyhrát ceny vyřešením „rýmovaných rébusů“.

První kniha ze sedmidílné série příběhů chlapeckého kouzelníka Harryho Pottera vyšla 26. června 1997. Odstartovala fenomén „potterománie“, který se v následujících letech přehnal literárním i filmovým světem a zbořil řadu rekordů v prodejích i v návštěvnosti.

ČTĚTE TAKÉ:

Miliarda knih

Fantasy knížky z dílny britské autorky Rowlingové měly ohromný úspěch a po celém světě se jich prodala téměř půl miliarda kusů. Bylo podle nich natočeno i osm komerčně velmi úspěšných filmů.

Poslední příběh kouzelnického učně s názvem Harry Potter - Relikvie smrti byl vydán v roce 2007. Potterovskou knižní sérii Rowlingová uzavřela, ale příležitostně se k ní vrací v podobě krátkých příběhů. Pro dospělé pak napsala román pro dospělé Prázdné místo a úspěch slaví i s detektivkami, které vydává pod pseudonymem Robert Galbraith.

Lidovky.cz, ČTK