23. března 2018 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Rocker Jack White nahrál Dvořákovu Humoresku podle rukopisu Al Caponeho

Z obalu alba Jacka Whitea Boarding House Reach | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z obalu alba Jacka Whitea Boarding House Reach | foto: Third Man Records

Jack White vydává právě dnes své třetí sólové album Boarding House Reach, jež přichází čtyři roky po předchozím velmi úspěšném titulu Lazaretto. Českého posluchače patrně zaskočí poslední ze třinácti písní - bude mu velice povědomá.

Jde o - pravda, poněkud bizarní - zpracování Humoresky, velmi slavné miniatury světově asi nejproslulejšího českého hudebního skladatele Antonína Dvořáka. Což je pozoruhodné, ovšem vzhledem k Dvořákově popularitě za oceánem (jakkoli zúženém zejména na Largo z Novosvětské) by na tom nemuselo být nic divného.

Velmi zábavný nádech ovšem celá věc dostane, poslechneme-li si historku o tom, jak se Jack White k Humoresce dostal - svěřil se s ní aktuálnímu vydání amerického magazínu Rolling Stone, kde je o něm titulní článek. Milovník starých kytar, starých způsobů nahrávání a klasických hudebních stylů je totiž také vášnivým návštěvníkem aukcí, na kterých utrácí nemalé peníze za neobvyklé předměty.

Na jedné takové vloni prý vydražil rukopis Dvořákovy Humoresky, který vlastnoručně nepořídil nikdo menší, než král všech gangsterů Al Capone, a to když pobýval v jednom z nejtěžších amerických kriminálů Alcatraz. „Ano, ve 20. letech i gangsteři uměli číst a psát noty,“ komentuje to sám White.

Tvrdí dokonce, že Al Capone hrál na tenorové banjo v místní vězeňské kapele, ve které za bicími udával rytmus další slavný výtečník Machine Gun Kelly. Jack White je nadšen myšlenkou, že slavný vrah měl slabost pro tak jemnou a krásnou skladbu, jakou Humoreska je. „Lidské bytosti jsou komplikovaná stvoření se spoustou emocí,“ dodává.

obzOndřej Bezr

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.