4. dubna 2013 8:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jak sníst topinku osmi kousnutími, poradí výstava v Karlíně

Z pozvánky na výstavu Andrease Sella  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z pozvánky na výstavu Andrease Sella | foto: Karlin StudiosReprofoto

PRAHA V pražské galerii Karlin Studios se otevírají dvě nové výstavy. Shodně zde začala výstava Andrease Sella nazvaná Návod jak sníst topinku osmi kousnutími a expozice Nesnesitelná lehkost bytí umělce, která představuje práce Nadi Prljaové od roku 2004.

Sellova výstava, která potrvá do 14. dubna, představuje 14 keramických objektů ve tvaru domácích spotřebičů seskupených okolo malého zrcadlového domku, z něhož vychází titulní instrukce na to, jak sníst topinku osmi kousnutími. Sell vytváří precizní choreografii různými médii, v různém prostředí a kontextu.

Poslední práce se dotýkají jeho vlastního životního příběhu a využívají bezprostřední okolí. Keramické objekty imitují známé tvary. Sell pracuje s pěti různými asistenty a ničí tak autorský rukopis. Skupina předmětů ve výstavním prostoru podle organizátorů výstavy připomíná scénický skeč.

Ať táhnou do pekla

Výstava Nesnesitelná lehkost bytí umělce potrvá do 28. dubna. Přestože jde o výběr prací, jednotlivá díla byla vybrána tak, aby přiblížila výzkum Nadi Prljaové nad otázkami jako jsou nenávist, teror, přehlížení, klamání, nepoctivost, necitlivost a dezinterpretace ve společnosti.

Z pozvánky na výstavu Nadi Prljaové

Z pozvánky na výstavu Nadi Prljaové

Například video Ať táhnou do pekla z roku 2008 ukazuje skupinku londýnských výrostků, které zaznamenala skrytá kamera. Mladíci jsou zde přistiženi při rozbíjení protestních transparentů, odložených v jedné z bočních ulic, na nichž jsou slogany podporují imigraci a vyjádření názoru o rovných lidských právech pro všechny.

ČTK

BYTY CZ
Chůva, Hlídání dítěte v Praze

BYTY CZ
Jihočeský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 45 000 Kč