Středa 1. dubna 2020svátek má Hugo -6 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jak těžké je malovat legendu. Jakub Špaňhel to zvládá i na tenkém ledě

Legenda o sv. Janu Nepomuckém VII. Připomínka náboženských symbolů ve... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Legenda o sv. Janu Nepomuckém VII. Připomínka náboženských symbolů ve... | foto: REPRO LN

PRAHA Jakub Špaňhel (1976) po čase ukázal sérii svých nejnovějších prací. Zjednodušeně řečeno se v nich opět vrací k sakrálním tématům a také k válečkové formě, kterou si vyzkoušel na začátku své úspěšné malířské kariéry.

Pražská galerie Arcimboldo, sídlící v historické budově Konventního paláce řádu maltézských rytířů na Malé Straně, nenabízí úplně ideální prostor pro současné umění, ale v tomto roce se má přestěhovat do industriální budovy v Holešovicích. Historie výstav této galerie svědčí o tom, že spíš tvoří zázemí aukční síni a zhruba od roku 2018 se pokouší nabízet jakési syntetizující tematické výstavy, kde se tu a tam protne staré se současným. Samostatné výstavy současných umělců jsou spíše výjimkou. Nicméně výstava Jakuba Špaňhela stojí za návštěvu, i když jeho obrazy bychom raději viděli třeba v Národní galerii.

Popisovat autorovu gestickou malbu, která uchvátila teoretiky již na konci 90. let, není snadné. Je natolik efemérní, přítomná i mizející jako stopy zvířat ve sněhu. Naštěstí ale zpřítomňuje velké příběhy, a ty se vždycky hodí k převedení malby do slov.

Název Pět světel nad vodou poukazuje na příběh Jana Nepomuckého, jehož tělo bylo zbrojnoši Václava IV. svrženo v březnu 1393 z Karlova mostu a podle legendy se kolem něj nad hladinou Vltavy objevilo pět světelných bodů. Tohoto tématu se Jakub Špaňhel dotkl již ve svém souboru kostelních interiérů, který vznikl na přelomu tisíciletí jako jeho diplomová práce na Akademii výtvarných umění v Praze. Tehdy namaloval i světcův hrob v prostoru svatovítské katedrály.

Nový soubor věnovaný sakrálním námětům vznikal nejdříve jako nápad poměrně dlouho, byl však namalován během krátké doby. Sedm zásadních pláten z celkových dvaceti vzniklo za pouhý týden, cyklus vznikl v průběhu necelých dvou let.

Malíř se opět jako ve svých dalších obrazech nechává vést reálnými předlohami. Inspirovala ho devoční grafika i lidové obrázky z 19. století. Většina obrazů je malována pouze černou barvou, některé jsou zasaženy stopami jemné barvy. U některých je motiv vyobrazení zřejmý (stavba, socha svatého), u jiných se mění téměř v abstraktní výjev. Připomínka náboženských symbolů však nepůsobí jako nostalgický návrat do minulosti a pohlazení v dnešní xenofobní společnosti, ale jako memento mori.

Výstava nabízí také další Špaňhelův návrat, a to k „válečkovým“ obrazům, v nichž plátno pokrývá v pravidelných pruzích jedním obtištěným motivem. I ten se týká obrazu mučedníka, který trochu ironicky zlidověl do dekorace.

Přesto je zvolené velké téma vyjadřováno s pokorou a respektem. Je velmi těžké je nepřetavit do povrchní metafory, a proto také autor dlouho se souborem váhal. Od jednoznačných maleb květin či motýlů se vrhl na tenký led. Se svým malířským talentem to zvládl s nadhledem.

JAKUB ŠPAŇHEL: PĚT SVĚTEL NAD VODOU

Galerie Arcimboldo

Kurátor Radek Wohlmuth

do 22. 2.

Premium

ANALÝZA: Ekonomika se hroutí, lidé chudnou

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Koronavirus je jen posledním článkem v řetězu. Od finanční krize totiž centrální banky umetají trhům cestičku a iluze...

Premium

Šéf BIS: V akci zemřelo několik našich důstojníků, znal jsem je osobně

Michal Koudelka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Co ho zlákalo ke službě u zpravodajců? Proč dostal cenu George Teneta v CIA? A jaká jsou současná rizika v oblasti...

Premium

Ojetý vůz s DSG. Zjišťovali jsme jaké závady hrozí a kolik stojí oprava

Grzegorz Polkowski - SAMKO – servis samočinných převodovek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Rok od roku se zvyšuje poptávka po ojetých autech se samočinnými převodovkami. Je to jednoznačně důsledek jejich...

TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?
TIP NA VEČEŘI: Co všechno se dá připravit s toustís?

Redakce si pro vás připravila několik nápadů na lahodné pokrmy z toustís, které můžete znát také pod názvem „english muffin“. Na snídaňové bulky tak už nemusíte chodit do fast foodu, ale snadno si je připravíte i doma.