27. listopadu 2017 12:46, aktualizováno  13:46 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Ortel: Nezapočítané hlasy? Tušil jsem, že bude-li šance na výhru, vedení Slavíka zasáhne

Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Ortel na Zlatém slavíkovi. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA Kontroverzní kapela Ortel nemá v plánu si stěžovat či podávat žalobu na organizátory Českého slavíka. Podle Tomáše Ortela, frontmana skupiny, jíž byly v letošním ročníku kvůli porušení pravidel ze strany fanoušků započítány pouze loňské hlasy, se něco podobného dalo očekávat. Překvapená postupem pořadatelů ankety je naopak vítězná skupina Kabát, která se prý stala součástí hry, jíž odmítá hrát. Žádá proto vysvětlení.

Co se vlastně stalo? Pořádající agentura Musica Bohemica při analýze letošního hlasování dospěla k závěru, že kapela Ortel a její lídr Tomáš Ortel dostali podporu nad rámec pravidel fair play. 

Porušení vidí pořadatel především v obsahu široce sdíleného facebookového profilu Tomáš Ortel Českým slavíkem 2017, který byl aktivní od 19. září. „Vyzývá se zde k zapojení do organizované akce, aby se konkrétní subjekt stal Zlatým slavíkem. Tedy nikoli, aby lidé posílali hlasy podle svého skutečného názoru, ale aby se zapojili do akce za určitým cílem a získávali pro něj další osoby a fankluby,“ uvedli zástupci agentury Musica Bohemica v oficiálním prohlášení (více čtěte ZDE).

Skupině i zpěvákovi se tak rozhodli započíst stejný počet bodů, který získali vloni, kdy podobné porušení pravidel nezjistili. Během sobotního vyhlašování výsledků ankety o tom přitom neinformovali, oznámili to později na internetu.

Karel Gott.
Aplausu vestoje se v Hudebním divadle Karlín dočkala Marta Kubišová, která na...

„Trochu jsem tušil, že pokud by naše pozice měla zamíchat s hlavní cenou, bude muset vedení ankety zasáhnout, aby se tak nestalo,“ řekl Tomáš Ortel serveru Lidovky.cz s tím, že organizátoři si musí sáhnout do svědomí, zdali to je, či není správné.

O rozhodnutí jej a jeho kolegy prý nikdo oficiálně neinformoval, dozvěděl se o tom z médií. „Bohužel ani herec (Tomáš) Matonoha odznáčky do Plzně nedovezl,“ narážel Tomáš Ortel na hercova slova z vyhlášení, že když se kapela do karlínského divadla nedostavila osobně, ocenění jim přiveze. 

Skupina se ale podle jeho slov necítí být okradena. Nebude tak pořadatelům zasílat stížnost či je dokonce žalovat. „Kapela Ortel má naštěstí jiné priority než mít na poličce těžítko, i když nepopírám, že má svou hodnotu. Ocenění získané pomocí žaloby, by nás ale netěšilo,“ vysvětlil a dodal, že skutečný stav letošního hlasování by jej však ze zvědavosti zajímal.

Kapela Ortel, kritizovaná za xenofobní texty, skončila na druhém místě v...

Ortel má podle jejího frontmana ve čtvrtek zkoušku, na níž bude mimo jiné zvažovat postoj k Českému slavíku do budoucna.

„Nezúčastnili jsme se letos vyhlášení na základě jistého doporučení, ale naši fanoušci mají v tomto směru jiný názor. Chtějí nás tam vidět a - ačkoliv jsem nezakládal kapelu za účelem sbírání slavíků - jsem rád, že se pomalu odkrývají praktiky samozvaných elit v hudebním světě,“ dodal.

Kabát žádá vysvětlení

Rozhodnutí organizátorů ankety znepokojilo i skupina Kabát, která v sobotu získala již dvanáctého Českého slavíka v kategorii kapela roku právě před Ortelem.

V prohlášení zveřejněném na svých internetových stránkách její zástupci uvedli, že jsou tímto sdělením „přinejmenším překvapeni“ a do nedělního poledne o podobném problému nevěděli. „S nepředstíranou radostí jsme včera (v sobotu) večer převzali ceny za první místo v kategorii Skupina roku, a teď se nemůžeme zbavit dojmu, že jsme se stali součástí hry, kterou nechceme hrát,“ zmínili.


Agentura Musica Bohemica dále zdůraznila, že při svém rozhodování neřešila obsah písňových textů Ortelu, které jsou někdy označovány za kontroverzní. Respektuje vyjádření soudního znalce, že nepřekračují zákon. Z porušení pravidel pořadatel neobviňuje skupinu Ortel ani žádnou konkrétní osobu. Vzhledem k anonymitě sociálních sítí to mohl být prakticky kdokoli, konstatoval.

Robert Sattler

Autor

Robert Sattlerrobert.sattler@lidovky.czČlánky

Najdete na Lidovky.cz