Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jaké bylo dětství v socialismu? V knize vzpomínají Hanák, Drtinová a další

Kniha Mé dětství v socialismu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kniha Mé dětství v socialismu | foto: Reprofoto

Na dětství před rokem 1989 vzpomínají v nové knize desítky známých osobností, například herec Tomáš Hanák, novinářka Daniela Drtinová, podnikatel Michal Horáček, režisér Václav Marhoul a architekt David Vávra. Od 14. do 25. listopadu budou knihu její tvůrci představovat v projektu Listování na turné po českých městech jako připomínku výročí sametové revoluce. O revoluci vypráví také nová beletristická kniha Hrdinové historiků Petra Luňáka a Marka Pečenky.

O revoluci vypráví také nová beletristická kniha Hrdinové historiků Petra Luňáka a Marka Pečenky.

Knihu Mé dětství v socialismu vydává nakladatelství BizBooks. Šedesátka známých osobností se v ní ohlíží za svými dětskými léty strávenými v období socialismu od 50. do 80. let. „U příležitosti 25. výročí Listopadu’89 jsem si vzal do hlavy dát dohromady netradiční soubor vzpomínek lidí, kteří jsou mými dobrými kamarády nebo kterých si velice vážím, a zároveň měli to štěstí a smůlu, že své dětství strávili v době, která se hodně lišila od té dnešní,“ říká ke vzniku knihy její iniciátor, publicista Ján Simkanič.

„Pro vzpomínání jsem zvolil pohled dětských očí, ve kterých se doba odráží trochu jinak a s jinými akcenty. Věřím, že právě osobní pohled dokáže překonat těch 25 a více let mezi historií a dnešním čtenářem a lépe pochopit, co se to s námi všemi tenkrát dělo.“ Program scénických čtení z knihy začne 14. listopadu.

Hrdinové historikové

Podobnou tematiku má také beletristická kniha Hrdinové historiků Petra Luňáka a Marka Pečenky. Román z nakladatelství Dokořán čtenáře zavádí na katedru historie FF UK na přelomu let 1988 a 1989. Richard dokončuje studium, píše diplomovou práci, shání zápočty i zkoušky a snaží se získat přízeň studentky anglistiky Lucie. Vše se zkomplikuje, když se Richard stane předmětem přílišného zájmu asistentky šéfa stranické organizace. Intrikánský profesor Drábek se ho navíc snaží zaplést do svých mocenských plánů na katedře.

„Především to souvisí s pětadvacátým výročím revoluce,“ vysvětluje Luňák, proč se autoři odhodlali k románovému debutu. „Existuje celá řada historických a politologických prací, ale nějak se už zapomíná, jak to všechno vypadalo z perspektivy nás hrdinů a nás nehrdinů. Ta představa, že v tom všem budeme žít dalších 20, 30 let nebo napořád, byla hrozná. A přece byl konec tak blízko, aniž by to historik i nehistorik tušil,“ říká.

Poslední měsíce před sametovou revolucí čtenář vnímá očima studenta Richarda, mimo jiné milovníka opery. Láska k hudbě i subjektivní líčení událostí, jež si hrdina často přibarvuje, mohou svádět k paralele se Škvoreckého Zbabělci. Hrdinové mají typické rysy univerzitního románu a v mnohém podle nakladatele připomínají i Šťastného Jima Kingsleyho Amise. Richard je podobně jako Jim Dixon rozhněvaným mladým mužem v komickém vydání.

Na rozdíl od Šťastného Jima však z Hrdinů občas zatrne, třeba když se děj přesune na vojenskou katedru, kde humanitní studenti pod dohledem důstojníků a současně stranických funkcionářů marně bojují o splnění zápočtů. Vedoucí katedry, podplukovník Miroslav Brabec, tehdy podle autorů knihy studenty tak psychicky týral, že si tím vysloužil privilegium vystupovat v románu pod pravým jménem. „Nejen skutečné jméno, ale všechny pasáže spojené s ním odpovídají realitě,“ objasňuje Brabcovu výsadu Marek Pečenka.

Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly
Nejlepší příběhy píše sám život. Tyto deníčky u vás v loňském roce zabodovaly

Deníčky jsou již neodmyslitelnou součástí eMimina. Z každého měsíce roku 2019 jsme vybrali jeden z mnoha příběhů, který vás chytl za srdce.