15. ledna 2017 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jakub Šmíd začal natáčet celovečerní film Na krátko

Autorka scénáře Petra Soukupová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Autorka scénáře Petra Soukupová. | foto: Filip Singer

PRAHA Režisér Jakub Šmíd začal dnes natáčet filmové drama o dětech, které předčasně dospívají, protože tu nejsou celé rodiny, aby je chránily před tím, jaký svět skutečně je. Autorkou scénáře s názvem Na krátko je spisovatelka Petra Soukupová. Dnes to sdělila mluvčí projektu Helena Hejčová.

Snímek vzniká ve společnosti Cineart producenta Viktora Schwarcze v koprodukci s Českou televizí. Kreativním producentem je Tomáš Baldýnský. Film se bude natáčet v Ústí nad Labem, Děčíně, Mělníku, Kralupech nad Vltavou, Neratovicích a studiu České televize, podpořil ho Státní fond kinematografie.

„V ústřední dětské roli se představí Jindřich Skokan, jeho dospívající sestru ztvární Julie Issa. V dalších hlavních rolích se objeví Petra Špalková, Marta Vančurová a Martin Finger,“ uvedla Hejčová.

Podle ní jde o dramatický příběh chlapce, který zjistí, že celý jeho dosavadní život byla lež. Nezbývá mu než okamžitě dospět a se ztrátou iluzí se vyrovnat. Pomoci mu nemůže nikdo. Ani matka, která mu lhala, když si vymyslela pohádku o tatínkovi, který se mu nemůže věnovat, protože brázdí moře na zaoceánské lodi. Ani otec, který na něj celý život kašlal a teď se chce starat. Ale jen proto, že o něj jeho „opravdový“ syn z manželství nestojí.

„Jde o příběh o dětech, které svoji zkoušku z dospělosti musejí skládat předčasně. A o dospělých, kteří nevědí, jak jim pomoci, protože nedokážou pomoct ani sami sobě,“ dodala Hejčová.

Film Na krátko je po dramatu Laputa (2015) druhým celovečerním hraným snímkem Jakuba Šmída, který po studiích činoherního herectví na brněnské JAMU a dvouletém angažmá v brněnském Divadle Husa na provázku vystudoval režii na pražské FAMU. Jeho bakalářský film Neplavci získal Cenu Magnesia pro nejlepší studentský film roku 2011 a francouzská L’Académie des César ho vybraůa mezi sedm nejlepších krátkých filmů. Pro Českou televizi vytvořil desítky pořadů s kulturní tematikou (Divadlo žije!, Ceny Alfréda Radoka, Neobyčejné životy, Queer).

Petra Soukupová je úspěšnou spisovatelkou. Její kniha Zmizet se stala knihou roku 2010 v soutěži Magnesia Litera, román K moři byl na tuto cenu nominován a získal Ortenovu cenu. Scénář Na krátko byl její absolventskou prací na FAMU. Scenáristicky a dramaturgicky spolupracovala na seriálu Ulice, Gympl a na původním sitcomu Comeback.

„Scénář Na krátko mě zaujal stylovou čistotou a zvláštní syrovostí. Nesnaží se všední životní drama neúplné rodiny nijak romantizovat, stylizovat ani jiným ozvláštňováním nijak upravovat. Prostě si myslím, že tahle rodina, či jí velmi podobná, někde žila či žije,“ řekl producent Schwarcz.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!