29. dubna 2015 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jan Pachl dokončil film o Krejčířovi Gangster Ka. Točilo se i v JAR

Hynek Čermák jako Radim Kraviec alias Káčko ve filmu Gangster Ka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hynek Čermák jako Radim Kraviec alias Káčko ve filmu Gangster Ka. | foto: Bioscop

Po padesáti dnech dokončil režisér Jan Pachl natáčení thrilleru Gangster Ka s Hynkem Čermákem v hlavní roli natáčelo se v Praze a okolí, ale i v Jihoafrické republice a na Kanárských ostrovech. Autorem námětu a spoluautorem scénáře byl Jaroslav Kmenta, autor knihy Padrino Krejčíř.

Příběh je rozdělen do dvou samostatných filmů. První díl Gangster Ka se soustředí na události okolo postavy „Káčka“ na českém území, v kinech se objeví 10. září. Druhá část Gangster Ka: Afričan vychází z jeho exilové anabáze a bude mít premiéru 26. listopadu. Vypráví příběh mafiána, který zbohatl na miliardových daňových podvodech v obchodu s ropnými produkty a později usiloval o ovládnutí státního podniku Čepro. Ústřední postavou je Radim Kraviec přezdívaný Káčko (Hynek Čermák).

Hynek Čermák jako Radim Kraviec alias Káčko ve filmu Gangster Ka.
Vlastina Svátková ve filmu Gangster Ka.

Příběhěm jsem facinován, říká režisér

„Během realizace filmu Gangster Ka jsem na rok sestoupil do prostředí lidí, jejichž uvažování a jednání je tak odlišné od běžného života. Polosvět podvodů, loupeží a vražd. Fascinovalo mě, jak málo stačí, aby se ze zdravě drzého obchodníčka stal gangster číslo jedna. Vlastně jsem fascinován doteď a pevně věřím, že stejně tak fascinováni budou i diváci,“ komentoval režisér tento projekt.

Gangster Ka, z natáčení.

Gangster Ka, z natáčení.

Film produkuje Adam Dvořák, který má za sebou divácky úspěšné filmy Rafťáci, Bobule, Martin a Venuše nebo Lidice. „Film Gangster Ka bylo asi moje zatím nejtěžší natáčení. Vzhledem k velmi omezenému rozpočtu na dva filmy (37 milionů korun) bylo třeba mnohdy dělat zázraky. Již teď je ale jasné, že výsledný materiál působí výpravně a velkolepě. Byl jsem překvapen, jak autenticky některé scény působí,“ uvedl.

Gangster Ka zkoumá mechanismus organizovaného zločinu, vnáší světlo do šestimiliardového tunelu a snaží se objektivně ukázat zrod skutečného gangstera. V režii Jana Pachla (seriál Cirkus Bukowsky) se na plátně dále objeví Alexej Pyško, Jaromír Hanzlík, Miroslav Etzler, Vlastina Svátková, Jan Vlasák a Jan Révai.

Autorem námětu je novinář Jaroslav Kmenta, jeden z průkopníků investigativní žurnalistiky v České republice. V roce 2010 získal prestižní cenu Karla Havlíčka Borovského za dlouhodobou a důslednou investigativní žurnalistiku. Napsal knihy   Kmotr Mrázek a Svědek na zabití. Na motivy knihy Kmotr Mrázek byl natočen film Příběh kmotra.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz