28. března 2011 15:48 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jananas: Neznásilňujeme češtinu jako rapeři

Kapela Jananas při natáčení klipu Raut | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kapela Jananas při natáčení klipu Raut | foto: bandzone.cz/jananas

PRAHA Svůj první videoklip k písni Raut z eponymního debutového alba natočila skupina Jananas, kterou hudební odborníci považují za jeden z největších objevů tuzemské folkové scény.

Držitelé mnoha ocenění, které například Milan Tesař označil za "svěží dech v českém folku", v režii Hynka Čermáka k natočení klipu parodujícího večírky celebrit využila i dobrovolníky z řad fanoušků.

Své první nahrávky skupina využívající v textech různé slovní hříčky natočila již před pěti lety a loni až na poslední chvíli splnila slib, že nabídne debutové album v roce 2010.

Vydala ho totiž poslední den v roce - 31. prosince. Stihla tak ještě bojovat o žánrovou cenu Anděl v kategorii folk & country, kde zůstala mezi nominovanými, když si vítězství odnesl Traband.

"Nominace je něco, co jsme nečekali, a být nominovaný má pro nás stejnou cenu jako cena samotná," řekl kytarista Jan Vávra.

Útěchou pro mladou kapelu může být fakt, že se album Jananas setkalo s velkým ohlasem fanoušků a příznivými kritikami hudebních recenzentů.

Češtinu neznásilňujeme

"Z ohlasů na desku jsme příjemně překvapení, protože my vidíme, co by se té desce dalo vytknout. Ale zatím jsme nezaznamenali žádný negativní komentář," podotkla zpěvačka Jana Infeldová.

Vystudovaná herečka, která je umělkyní na volné noze, je autorkou textů, které se spolu s nadžánrovou hudbou postaraly o oživení tuzemské folkové scény.

"Povídáme si o věcech, o kterých píšeme, a posouváme se v těch příbězích dál, takže se dá těžko hovořit přesně o autorství. Ale platí, že Jenda tvoří hlavně hudbu a já texty. On je lepší hudebník, já zase zpěvačka," sdělila Infeldová.

Folkový objev Jananas

Texty Jananas bývají pro svoji zvláštní poetiku, chytlavé slogany a hrátky s češtinou považovány za obdobu tvorby rapperů nebo populárního písničkáře Xindla X. Tomu se kapela brání.

"Snažím se udělat text, aby moc neznásilňoval češtinu a přízvuky byly tam, kde mají být. To rappeři moc nedělají. Podobni s Xindlem X jsme tím, že podobně chrlíme slovní hříčky, ale hodně nás rozdělují témata. Vnější slupka může vypadat podobně, ale vnitřek našich písní je úplně jiný," uvedla Infeldová.

Folkaři skousnou všechno

Dodala, že podobnost Jananas a Xindla X je zejména v tom, že nepatří mezi klasické "kotlíkáře".

Podle kytaristy Vávry se zpočátku někteří návštěvníci festivalů dívali na Jananas skrz prsty, ale kapela si je postupně získala a vtáhla do své poetiky.

"Myslím, že se ukazuje, že folková scéna může pojmout prakticky cokoliv. My jsme se k folku vlastně dostali díky tomu, že jsme naše písničky začali hrát akusticky," dodal Vávra.

Sestavu Jananas vedle Vávry a Infeldové tvoří baskytarista Jaromír Fulnek a v roli stálého hosta bubeník Chilli.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!