25. července 2019 15:30 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Japonsko miluje Alfonse Muchu. Série výstav návštěvníkům předvede, jak inspiroval kreslíře mangy

Díla Alfonse Muchy inspirují výtvarníky Mangy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Díla Alfonse Muchy inspirují výtvarníky Mangy. | foto: Mucha Foundation

Malíř Alfons Mucha svou tvorbou inspiroval řadu japonských umělců. Výstava se od července 2019 do listopadu 2020 podívá téměř po celém Japonsku.

Výstava pořádaná nadací Mucha Foundation představí řadu Muchových děl - od prvotních skic až po obrazy z závěru malířova života. Zároveň je ale bok po boku postaví dílům japonských kreslířů mangy, které Mucha svým výtvarným pojetím inspiroval. 

Díla Alfonse Muchy inspirují výtvarníky Mangy.
Díla Alfonse Muchy inspirují výtvarníky Mangy.

Kulturní výměna mezi českým a japonským výtvarným uměním probíhá a neustále se rozvíjí už od otevření Japonska západnímu světu v roce 1853 – Mucha sám se inspiroval plochami a květinovými motivy tradičního japonského umění, ovlivnil tím západní secesní styl, a ten se potom odrazil zpět do Japonska.

Asi neexistují univerzálnější symboly moderní japonské kultury než manga a anime. Málokdo si tyto typicky japonské formy umění spojí s českým secesním výtvarníkem.

Od července do konce září tohoto roku je výstava k vidění ve slavném kulturním centru Bunkamura v Tokiu. Odtud se postupně přesune do Kjóta a dalších měst, turné skončí ve městě Macumoto nedaleko Nagana.

Lidovky.cz

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na Lidovky.cz