11. července 2016 11:07 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jarmusch, Allen, Almodóvar. Ozvěny karlovarského festivalu přinesou hlavně předpremiéry

Adam Driver a Golshifteh Farahani ve filmu Paterson Jima Jarmusche. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Adam Driver a Golshifteh Farahani ve filmu Paterson Jima Jarmusche. | foto: Festival de Cannes

PRAHA/ BRNO Až do neděle probíhají v pražských kinech Světozor a Aero a v brněnském kině Scala oficiální Ozvěny Varů, které přinášejí výběr pětadvaceti filmů promítnutých na karlovarském festivalu. Jedná se převážně o předpremiéry filmů, které přijdou nebo právě vstoupily do běžné distribuce, jako je například Jarmuschova novinka Paterson, Allenovo Café Society, Almodóvarova Julieta nebo hudební snímek Belgica. Výjimkou, která zřejmě jinak v českých kinech vůbec vidět nebude, je kontroverzní komedie Švýcarák v hlavních rolích s Paulem Danem a Danielem Radcliffem.

„Rozhodli jsme se složit film výhradně z motivů, které nenávidíme,“ říká o svém celovečerním debutu Švýcarák režisérské duo vystupující pod jménem Daniels, jinak renomovaní tvůrci videoklipů. Film, který si z festivalu v Sundance odnesl pověst nejkontroverznějšího snímku, přivádí na plátno herce Paula Dana a Daniela Radcliffa, kteří originálním způsobem dokazují, že životní radosti a strasti se mají sdílet s kamarádem, i za cenu toho, že jeho tělo nejeví známky života.

Paul Dano a Daniel Radcliffe ve filmu Švýcarák.

Paul Dano a Daniel Radcliffe ve filmu Švýcarák.

Film Jima Jarmusche o „básníkovi všedního dne“ Paterson soutěžil letos v Cannes o Zlatou palmu. Jeho hrdinou je řidič autobusu, ale také básník Paterson, který žije se svou ženou ve městě Paterson, kdysi proslulém, dnes zapomenutém. Sedm dní, po něž sledujeme rytmus života dvojice, vyznačuje jen pozorování drobných detailů, z nichž je tvořen Patersonův vnitřní svět, a jemný humor Jarmuschova poetického filmu. FIlm přijde do běžné distribuce 10. listopadu.

Nový film španělského režiséra Pedra Almodóvara Julieta představily v Karlových Varech obě představitelky hlavní role - herečky Adriana Ugarte a Emma Suarez. Hrdinka filmu Julieta se po setkání s někdejší kamarádkou své dcery Antíi rozhodne neopouštět Madrid, doufajíc, že přece jen po letech Antíu uvidí. Zatímco čeká, píše dceři dopis ve snaze objasnit skrývané tajemství z minulosti a ujasnit sama sobě své chyby. V kinech bude film o vidění od 21. července.

Od 7. července je v českých kinech také film Belgica, vyprávějící o vzestupu a pádu stejnojmenného hudebního klubu a jeho dvou majitelích, bratrech trochu v duchu archetypu Ábela a Kaina. Dynamický, emotivní a suverénně natočený snímek, ve kterém hrdinové i diváci „jedou“ nadoraz. Zbývá otázka, zda to přežijí...

K dalším filmům, které z Ozvěn poputují ještě v létě do české kinodistribuce, patří drama jihokorejského režiséra Parka Chan-wooka Komorná (premiéra 11. 8.), detektivní retro komedie Líná zátoka od Bruna Dumonta (premiéra 14. 7.), nebo dokument Lucie: příběh jedný kapely (premiéra 7. 7.).

Dále budou v rámco Ozven uvedeny filmy Neonový býk (v kinech od 14. 7.) nebo vítěz divácké ceny karlovarského festivalu Tohle je náš svět - ve snímku amerického režiséra Matta Rosse (premiéra 14. 7.) exceluje Viggo Mortensen v roli svérázného otce rodiny žijící hluboko v lesích podle svérázných pravidel. Až když rodinu postihne tragédie, vydávají se všichni zpět do civilizace. Vizuálně poutavý a emocionální snímek s charismatickým byl s úspěchem uveden na letošním MFF v Cannes v prestižní sekci Un Certain Regard.

Z filmu Tohle je náš svět.

Z filmu Tohle je náš svět.

Po prázdninách přijdou do kin filmy Je to jen konec světa kanadského zázračného dítěte Xaviera Dolana (premiéra 6. 10.) a Vlk z Královských Vinohrad Jana Němce (15. 9.), a až v novém roce film rumunského režiséra Cristiana Mungiua Zkouška dospělosti.

Ozvěny přinesou také několik českých snímků - dokument FC Roma Tomáše Bojara a Rozálie Kohoutové, restaurovaná Ikarie XB1, snímek Já, Olga Hepnarová, již zmíněný Vlk z Královských Vinohrad, dále Zkáza krásou a Hřebejkův snímek Učitelka, natočený ve slovensko-české koprodukce.

Přehlídka uvede také několik starších filmů, které v distribuci jinak nejsou dostupné, jako Šťastný to muž Lindsaye Andersona, Rocco a jeho bratři Luchina Viscontiho, Modrý samet Davida Lynche nebo Anatomie vraždy Otty Premingera.

Uveden bude také americký film Ambulance, nenásilně angažovaný dokument, který pohlíží na dění v ordinaci lékaře na předměstí Paříže, kde jsou poskytovány bezplatné konzultace přistěhovalcům z celého světa. Film soutěžil v Karlových Varech v sekci dokumentárních filmů.

Adam Driver a Golshifteh Farahani ve filmu Paterson Jima Jarmusche.
Paul Dano a Daniel Radcliffe ve filmu Švýcarák.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!