Neděle 29. listopadu 2020svátek má Zina 2 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jasanský a Polák se vzepřeli retrospektivě. V Brně vystavují novinky

Jasanský/ Polák | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jasanský/ Polák | foto: Archiv Moravské galerie v Brně

BRNO Původně to měla být retrospektiva. Výstava nazvaná jednoduše Fotografie Lukáše Jasanského a Martina Poláka ale dokazuje, že i retrospektivní výstava může být sestavena výhradně z nových snímků a prací.

Právě ty v období od března do srpna 2013 pořídili speciálně pro výstavu v Moravské galerii v Brně autoři Lukáš Jasanský a Martin Polák, pro jejichž tvorbu jsou typické jedinečné postupy, nadsázka, a kvalita, které procházejí všemi jejich fotografickými cykly.

"Rozhodnutím nevystavit na své retrospektivní expozici žádnou starou fotografii a místo toho pořídit nové snímky takřka všech předchozích cyklů se Martin Polák a Lukáš Jasanský přihlásili k tradici institucionální kritiky, a přitom dodrželi principy své práce, které spočívají v analýze žánrů ’umělecké fotografie’ a v odhalování skutečnosti v její bezútěšné podobě," vysvětluje Karel Císař, autor výstavního projektu.

Jasanský/ Polák: Barva

Jasanský/ Polák: Barva

Institucí, na jejíž kritiku se významné současné fotografické duo zaměřilo, není muzeum jako takové, ale samotný výstavní formát retrospektivy. Podobně jako řada jejich předchůdců se tak Jasanský s Polákem, kteří spolu pracují už od roku 1985, vzepřeli zvěcnění a muzealizaci své práce, které konvenční retrospektiva přináší.

Tím, že nyní vytvořili jeden ze svých nejrozsáhlejších fotografických souborů, se vyrovnali se svým dosavadním dílem, a zároveň divákům umožnili blíže pochopit postupy své práce. Principy retrospektivy tak naplnili, aniž by slevili ze svých východisek.

Nuda jako pozitivní hodnota

"Diváky, kteří se s jejich snímky setkají poprvé, bude prohlídka více než sta fotografií, instalovaných jednoduše a se stejnými rozestupy vedle sebe, možná nudit. Tento pocit ovšem není třeba chápat negativně, neboť s nástupem hudebního minimalismu a experimentální kinematografie v 60. letech představuje nuda pozitivní hodnotu, která umění otevírá každodennosti, kdy se nic neděje a kdy jsme schopni zakusit nezvratitelné plynutí času," říká Karel Císař. Výstava podle něj osloví ty o to více ty diváky, kteří tvorbu této fotografické dvojice sledují systematicky. Nejenže ve fotografiích rozpoznají nové varianty původních motivů, ale naleznou i snímky, které by mohly být zařazeny do několika různých sérií. "Jasanský s Polákem se vždy drželi dokumentárních kvalit fotografie a chápali ji jako prostředek popisného zobrazení skutečnosti. Jejich série vytvářejí fotografický vesmír nadaný vlastní pamětí. Ať chceme nebo ne, k fotografiím Jasanského a Poláka se vztahujeme jako ke vzpomínce na minulost, jež nikdy nebyla přítomností, což nám vždy umožňuje vidět jinak," dodává Císař.

Jasanský/ Polák: Abstrakce

Jasanský/ Polák: Abstrakce

Doprovodné programy zdarma

Výstava v Moravská galerie v Brně potrvá do 5. ledna. Galerie nabízí i doprovodné programy: ve čtvrtek 14. listopadu uvede Výklad na výstavě kurátor Petr Ingerle,  ve středu 4. prosince proběhne Komentovaná prohlídka s autorem výstavního projektu Karlem Císařem a fotografy Martinem Polákem a Lukášem Jasanským. Obě akce jsou zdarma, k ceně vstupného na výstavu.

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker
SOUTĚŽ: Vyhrajte balíček 12 skvělých pudingů Dr. Oetker

Kdo by neměl rád puding? Chutná skvěle samostatně, se šlehačkou a čerstvým ovocem, ale i jako náplň do dortů. Navíc je přirozeně bezlepkový. Nyní...