5. března 2014 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jasná páka vydává první oficiální album Černá deska

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Michal Ambrož a Petr Váša, Jasná páka  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Michal Ambrož a Petr Váša, Jasná páka | foto: Reprofoto

Jasná páka, legendární skupina Michala Ambrože a Davida Kollera, vydává první oficiální album. Vyjde 6. března, kdy bude zároveň v pražském Paláci Akropolis slavnostně pokřtěné. Spolu s Černou deskou vyjde také záznam z loňských koncertů nazvaných "Stará vlna s novým obsahem."

První singl Konec nočních toulek už měl premiéru na internetu. "Dostal jsem několik textů od Karla Halouna, v nichž jsem našel Konec nočních toulek, který jsem se hned naučil nazpamět'. Pak už bylo velmi blízko k tomu, abych si písničku začal zpívat. Vznikla rychle, bez dlouhého přemýšlení," říká houslista, klávesista a kytarista Jasné páky Radovan Jelinek.

ČTĚTE TAKÉ

K reinkarnaci Jasné páky došlo před šesti před zahájením provozu pražského multikulturního centra Meet Factory. Tehdy se po dvou desetiletích sešli na jednom pódiu David Koller s Michalem Ambrožem. Nyní se z této radosti rodí i nové album Černá deska, respektive 2CD složené z nových písní a ze záznamu z loňských koncertů, nazvaných "Strará vlna s novým obsahem."

Oživit staré pecky i přijít s něčím novým

Zpěvák současné Jasné páky Petr Váša říká: "Samozřejmě jsme chtěli oživit staré pákovské pecky, naplno a s velkou radostí, ale bylo jasné, že fakt zajímavé to bude, až přijdeme s něčím novým. A protože tahle kapela byla od začátku výjimečná tím, že v ní bylo hodně autorů, dali jsme se do toho jako tvůrčí tým. Zkusili jsme po letech vyvolat ducha Páky a byli zvědaví, kam nás dovede. A stejně jako tehdy jsme se nebáli spojit klasický rockový zvuk se současnými inspiracemi."

Jasná páka - koncert za Václava Havla v roce 2011

Do obnovené Jasné páky kromě Kollera, Ambrože a Váši aktuálně také patří kytarista Vladimír Zatloukal, baskytarista Marta Minárik, klávesista, houslista, zpěvák a kytarista Radovan Jelínek a vokalistky Petra Studená s Magdalénou Ambrožovou Krištofekovou.

Jasná páka

Kapela patřila v letech 1981-1984 mezi nejzajímavější rockové skupiny u nás. Za totality vydala pouze dvě desky. Následkem takzvaného Trojanova seznamu zakázaných kapel a článku "Nová vlna se starým obsahem" v komunistickém časopise Tribuna se skupina ocitla na černé listině. Celostátní zákaz hraní, odstoupení zřizovatele a následné napětí v kapele pomalu vedly k jejímu konci.
Od roku 1984 kapela hraje ve změněné sestavě pod novým Hudba Praha. V roce 2008 se Jasná Páka opět oddělila od Hudby Praha a v pozměněné sestavě hraje dodnes.

Lidovky.cz
  • 0Diskuse
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové
Rakovina prsu může postihnout každou ženu. Včasné odhalení je klíčové

Říjen je celosvětově označován jako měsíc boje proti rakovině prsu. Cílem řady kampaní a přednášek je především poukázat na to, že rakovina prsu může postihnout každou ženu bez ohledu na věk. Včasné nalezení nádoru značně zvyšuje šanci uzdravení.