22. dubna 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je libo kérku, milostivá? Vítejte u kmene mistrů tatérů

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kmeny: Tattoo (režie Štěpán FOK Vodrážka) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kmeny: Tattoo (režie Štěpán FOK Vodrážka) | foto: ČT - Karel Cudlín

„Chápu, že se na tom někdo může stát závislý,“ přiznává jedna z aktérek filmu Tattoo z cyklu Kmeny, čímž zároveň poodhaluje jedno z možných tajemství tetování. „Je to rituál s jasnými pravidly,“ říká režisér Štěpán FOK Vodrážka, který má sám těchto ozdob několik, za člena „kmene“se ale nepovažuje. Jako průvodce subkulturou si do filmu vybral jednoho ze zakladatelů pražské tattoo scény Michala Burdu a filmovou maskérku Lucii Liškovou, která používá unikátní ruční metodu. Podávejte se na ukázku z dílu, který ČT uvede ve středu večer.

Proč se lidé dávají tetovat, je otázka stará jako tetování samo. Pro někoho je to intimní deník, vzpomínky, pro jiného nástěnka nebo dokonce závislost. Režisér Štěpán FOK Vodrážka nezkoumá jen důvody, ale snaží se také prozkoumat, jaký je vztah mezi tatérem a jeho zákazníkem, jaké pouto je společně vtahuje do světa znaků, symbolů a barev, navždy vyrytých do kůže...

Lidovky.cz: Byl jste vy sám někdy součástí nějaké subkultury, „kmene“?
Štěpán FOK Vodrážka: Vždy jsem se okolo nějakých subkultur motal, ale nikdy jsem nebyl hardcore členem, který by splňoval všechny náležitosti. Vždycky mi něco chybělo – na technu dready, na rapu kšilt, na tuningu auto, atd. Být členem jen jednoho „kmene“ mi navíc přijde zbytečně omezující.  Největším kmenem, jehož jsem dlouholetou součástí a snad i ještě dlouho budu, jsou filmaři. Ani tady, doufám, nepatřím mezi tvrdé jádro, ale podle mého názoru jde o velmi výrazný kmen s jasně danou hierarchií, kmenovými znaky, životním stylem a pravidly, které platí celosvětově.

Lidovky.cz: Téma Tattoo jste si vybral sám?
Tattoo jsem si sám nevybral, dostalo se ke mně shodou náhod a bylo mi vlastně přiděleno. Zajímavé na tom je, že zrovna tetování je mi velmi blízké a jsem moc rád, že si mě vybralo zrovna tohle téma.

Lidovky.cz: Proč? Co vás na něm nejvíc zajímá?
V rámci dokumentu jsem se snažil zachytit to, co mi na tetování přijde nejdůležitější – samotný akt. Je to rituál s jasnými pravidly. Proces, během kterého se do těla zaznamenává něco, co je na celý život, což je v dnešní době hodnota, která se objevuje málokdy. Ale zároveň je to záležitost, nad kterou spoustu lidí zbytečně nepřemýšlí, naopak vycházejí z momentálního pocitu a toho, co cítí, když se na celý život dobrovolně nechávají “ocejchovat”. Líbí se mi ta volnost, kdy se člověk netrápí tím, co bude, nenechává se svazovat konvencemi, ale dělá něco, co má hodnotu primárně pro něj. Tetování je nejopravdovějším závazkem na celý život, ale přitom se ho lidé vůbec nebojí, na rozdíl od mnoha jiných závazků, které jsou daleko kratší a méně trvalé. 

Kmeny: Tattoo (režie Štěpán FOK Vodrážka)

Kmeny: Tattoo (režie Štěpán FOK Vodrážka)

Lidovky.cz: Vy sám máte nějaké tetování?
Sám tetování mám a ne jedno, dalo by se tedy možná říct, že jsem členem tetovacího kmene. Problém u tetování je, že tetování samo o sobě není atributem, který by člověka automaticky zařazoval do subkultury s jasně danými pravidly. V době, kdy má tetování, jak se přehnaně říká, „každý druhý“, se z něj stal spíš módní doplněk a ozdoba těla. 

Lidovky.cz: Proč jste si vybral zrovna tyto hlavní aktéry filmy?
Lucii Liškovou znám dlouho, spolupracovali jsme spolu na videoklipech a reklamách a je autorkou několika mých tetování. Ruční metoda, kterou používá, je velmi unikátní – je daleko pomalejší než tetování pomocí strojku, každý vpich se dělá ručně a samotný rituál je velmi meditační. Michal Burda nemůže v díle o tetování chybět – jde o jednoho z otců zakladatelů české tetovací scény. Líbí se mi i to, že sám nikdy netetoval, je tattoo nadšencem, ale zároveň odborníkem a dá se říct, že každý, kdo v tetování něco znamená, prošel přes jeho salon Tribo. Třetí postavou ve filmu je nepotetovaná dívka, kterou v průběhu dokumentu potetujeme a na níž zachycujeme akt tetování a co to s člověkem udělá. Na tuto roli jsme vypsali casting a našli jsme skvělou sochařku Martinu Noskovou. 

Lidovky.cz: Váš film má specifický vizuální styl. Jak jste k němu došel, resp. proč jste zvolil právě tuto estetiku, ze které je dle mého názoru v dobrém slova smyslu patrná vaše zkušenost s natáčením videoklipů i reklam?
Vizuální styl filmu je výsledkem kombinace mé režisérské vize a práce kameramana Šimona Dvořáčka. Tetování je hodně o lidském těle a jeho detailech. Proto jsme celý film snímali v delších sklech, abychom zachytili hlavně naše protagonisty a svět okolo byl pouze jakousi kulisou. Většina dokumentu je snímána naprosto civilně. S tím pak kontrastují velmi stylizované záběry nahých potetovaných těl na černém pozadí. Tím, že zbavíme jednotlivá těla kontextu prostředí, najednou vyniká tetování jako samostatný prvek.

Kmeny: Tattoo

Kmeny: Tattoo

Lidovky.cz: Jak dlouho trvala příprava - lokace, hledání postav - a jak dlouho samotné natáčení?
Dá se říct, že vším co se v dokumentu objeví, jsem si osobně prošel. V případě Michala Burdy i proběhl. Doslova. Během tříměsíční intenzivní přípravy jsem trávil čas s oběma hlavními hrdiny, poznával jejich svět a vybíral situace, které je nejlépe vystihnou. Samotné natáčení mělo sedm dní, které byly rozvrženy od května do listopadu. Poté jsme se přesunuli do střižny, kde jsme se střihačem Šimonem Hájkem strávili dalších 7 dní. Následovalo skládání hudby, barevné korekce a další dokončovací práce. Celý proces tak trval skoro rok. 

Štěpán FOK Vodrážka (*1986)

Režíruje reklamy (Frisco, Gambrinus, Adidas), znělky (Mezipatra), krátké filmy (The Deal) a videoklipy (Tvrdý/ Havelka: Co ty jsi zač?, Never Sol: Run with the wolves, Vladimir 518 feat Separ:  Tady vládnu já ad.). Epizoda Tattoo z cyklu Kmeny je jeho první dokument i  první krátkometrážní film. 

Lidovky.cz Kdo je autorem hudby, která dokument provází?
Autorem hudby je vynikající muzikant Martin Tvrdý alias rapper Bonus. Objevuje se v našem dokumentu také jako jedna z postav – v rámci Tribo Tattoo Convention tetuje lidi strojkem vyrobeným z walkmana. Jsem rád, že přijal mojí nabídku a vytvořil k našemu dílu unikátní soundtrack.

hepHedvika Petrželková
  • 0Diskuse
Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!