7. května 2015 6:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je prostě báječná, ale na comeback to nestačí

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Kariérní obrat. Isabella (Imogen Pootsová) se díky Arnoldovi (Owen Wilson)... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Kariérní obrat. Isabella (Imogen Pootsová) se díky Arnoldovi (Owen Wilson)... | foto: Bontonfilm

Šestasedmdesátiletý americký režisér Peter Bogdanovich se po čtrnácti letech vrátil k režii celovečerního filmu. Komedie Je prostě báječná ovšem především potvrzuje pravdu o nemožnosti vstupu do stejné řeky.

Peter Bogdanovich (* 1939) proslul počátkem 70. let jako jeden z představitelů tzv. Nového Hollywoodu. Spolu s Francisem Fordem Coppolou, Martinem Scorsesem, Williamem Friedkinem či Brianem De Palmou vnesl do stagnující hollywoodské produkce nové impulzy inspirované evropskou kinematografií, našel pro ni nová témata i způsoby ztvárnění.

Bogdanovich nadchl publikum i kritiku melancholickým černobílým snímkem Poslední představení z roku 1971, o dva roky později natočil podobně zajímavý, úsměvně dojemný snímek s dětskou hrdinkou Papírový měsíc a chválu sklidila také adaptace románu Henryho Jamese Daisy Millerová v roce 1974.

Později byl Peter Bogdanovich zajímavý spíše pro bulvární tisk. Proslula zejména jeho aféra s modelkou a herečkou Dorothy Strattenovou, s níž natáčel film A všichni se smáli (1981) – Dorothy byla vdaná a její manžel ji i sebe zavraždil. V roce 1988 Bogdanovich ještě přilil olej do ohně, když si ve 49 letech vzal Dorothyinu dvacetiletou sestru Louise, s níž chodil od jejích čtrnácti – začal si s ní dva roky po smrti Dorothy.
Peter Bogdanovich má za sebou také docela bohatou hereckou kariéru. Mimo jiné si zahrál i malou roli ve filmu Quentina Tarantina Kill Bill.

Veverky, oříšky a smutek

Aktuální dílo Petera Bogdanoviche Je prostě báječná se odehrává v současnosti, ale jde o programový nostalgický návrat do filmové historie. Režisér se v něm ohlíží mnoha způsoby. Stylem se vrací ke své bláznivé romantické komedii Co dál, doktore? z roku 1972, v níž herecky dominovala Barbra Streisandová. Ta se sice v novém filmu neobjeví, zato je v něm v menší roli obsazena jiná Bogdanovichova hvězda a také svého času osobní múza Cybill Shepherdová. Film A co dál, doktore? nicméně reprezentuje Justin Pendleton, který tehdy hrál mladého excentrického mecenáše vědy, dnes starého excentrického soudce fascinovaného charismatickou prostitutkou. Už snímek z roku 1972 je z velké části poctou americké grotesce a i nynější film Petera Bogdanoviche se ohlíží daleko, až k tvorbě Ernsta Lubitsche. V jeho posledním filmu má původ lehce ujetá teze o krmení oříšků veverkami, totiž o odvaze vidět svět jinak a dělat věci po svém, která filmem Je prostě báječná prolíná. Jenomže dojaté ohlížení se na dobrý film nestačí a jeho hlavní náplň je bohužel poměrně slabá. V naivitě si nezadá s A co dál, doktore?, chybí jí však svérázný náboj onoho lepšího filmu. Nebo to, co by podobný film povýšilo, kdyby jej natáčel třeba Woody Allen.

Kdo odejde, neuvidí Tarantina

Hrdinkou je prostitutka Isabella (Imogen Pootsová), toužící stát se herečkou. Umožní jí to její klient Arnold (OwenWilson), který s oblibou přemlouvá lehké dívky, aby se vzdaly svého řemesla, a finančně je pro ten účel zajišťuje. Zároveň je divadelním režisérem. A náhoda proto svede Isabellu a Arnolda znovu dohromady, vše se ovšem zamotá ještě mnohem a mnohem víc – a pořád to není legrační, spíš zoufalé. Film jako koproducent podpořil režisér Grandhotelu Budapešť Wes Anderson, hereckou výpomoc oplatil Bogdanovichovi Quentin Tarantino. Jsou to krásné akty solidarity s režisérem, který si bez debat zaslouží uznání, bohužel o kvalitě jeho nového díla to neříká nic. Solidarita, nostalgie a čekání na Tarantina budou asi také tím hlavním, co udrží diváky v křeslech až do závěrečných titulků.

Je prostě báječná

USA, 2014

Režie: Peter Bogdanovich

Scénář: Peter Bogdanovich, Louise Strattenová

Hrají: Imogen Pootsová, Owen Wilson, Jennifer Anistonová, Quentin Tarantino ad.

Premiéra 30. 4.

  • 0Diskuse


Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky