Čtvrtek 9. dubna 2020svátek má Dušan 21 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Je to hloupost, lidi by se měli ozvat, říká Donutil o zrušení inscenace Sluha dvou pánů

Miroslav Donutil v inscenaci Sluha dvou pánů | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miroslav Donutil v inscenaci Sluha dvou pánů | foto: ND

PRAHA Letos v prosinci, dvaadvacet let od premiéry, skončí v Národním divadle oblíbená inscenace Sluha dvou pánů Carla Goldoniho. V hlavní roli vychytralého sluhy Truffaldina vystupoval po celou dobu Miroslav Donutil. Derniéra hry má být zároveň oslavou 600. reprízy.

„Dědicové autorských práv respektují přání nedávno zesnulého režiséra této slavné inscenace Ivana Rajmonta ukončit její uvádění v nejvyšší formě a za neopadávajícího zájmu publika,“ řekl ČTK mluvčí české první scény Tomáš Staněk k tomu, proč se tento titul rozloučí publikem. Národní divadlo bude podle něj věnovat jubilejnímu představení mimořádnou péči. Slavnostní večer derniéry Sluhy dvou pánů má být věnován ve prospěch charitativních aktivit, vstupenky budou v prodeji od 1. srpna.

„Rozhodli se podle mě blbě, ale co já s tím nadělám,“ řekl pro Lidovky.cz představitel hlavní role Miroslav Donutil. Podle něj také režisér inscenace Ivan Rajmont stažení hry neplánoval. „On byl pořád nadšený, říkal mi, ať uděláme tisíce repríz do poslední chvíle,“ prohlásil Donutil.

Režisér Ivan Rajmont (vlevo) a herec Miroslav Donutil. Spolu vytvořili v...

Režisér Ivan Rajmont (vlevo) a herec Miroslav Donutil.

Inscenace měla premiéru 22. září 1994. Když Miroslav Donutil začal tuto situační komedii Carla Goldoniho z roku 1745 s režisérem Rajmontem zkoušet, bylo mu 44 let. Nynější pětašedesátník v ní vystupuje i poté, co v roce 2013 českou první scénu opustil. I když herecké obsazení většiny postav doznalo v průběhu let změn a v dalších devíti rolích se vystřídaly téměř tři desítky herců, vrací se jako externista. Sluha dvou pánů v září 2008 překonal do té doby nejhranější činoherní inscenaci Národního divadla v Praze, Kočičí hru Istvána Örkényho, v níž excelovala Dana Medřická; v červnu 2010 oslavila inscenace 450. reprízu. Donutil v roli Truffaldina oslavil před lety i své šedesátiny a na jevišti převzal čtyřpatrový dort. Dárkem české první scény k jeho kulatinám byl tehdy už druhý záznam této inscenace, který vyšel na DVD.

„Z hlediska divadla je to asi definitivní, ale je to podle mě hloupost. Nevím, proč to dělají,“ řekl Donutil v rozhovoru pro Lidovky.cz. „Co se asi stane, až se to dozvědí lidi, kteří mají objednané lístky na několik let dopředu a čekají na ně? Ale vzhledem k tomu, že derniéra je ohlášená na 27. prosince a teď je červen, nemusíme to zatím řešit, na to bude čas po prázdninách. Myslím, že se může ještě leccos stát,“ dodal představitel hlavní role.

„Teď je potřeba sdělit lidem, že je to hloupost, a že by se třeba mohli ozvat. Nebo že by mohli zatlačit oni, protože když se bojí ministerstvo a ředitel, tak musí někdo jiný. Kdybych tam byl zaměstnaný, tak se to nestane. Jako externista nemůžu nic řešit, jinak bych se o to postaral,“ řekl Donutil.

Sluha dvou pánů

Hra Carla Goldoniho Sluha dvou pánů se odehrává v úzkém rodinném rámci, kde jsou hlavní událostí zásnuby, které komplikuje sluha Truffaldino, mazaný a přihlouplý zároveň. Rozehrává komedii záměn a nedorozumění, poháněn svým věčným hladem, skrze nečekané peripetie až ke šťastnému konci. Obklopují ho tradiční postavy – ustaraný tatík Pantalone, přemoudřelý doktor a jejich zamilované děti, dobrodružný pár milenců, hostinský Brighella, služka Smeraldina.

Premiéra v ND 22. 9. 1994

Režie : Ivan Rajmont
Přeložila: Eva Bezděková
Hudba : Miki Jelínek
Kostýmy : Irena Greifová
Scéna : Ivo Žídek ml.
Hrají: Miroslav Donutil (Truffaldino), Oldřich Vlček (Pantalone de Bisognosi), Kristýna Hrušínská (Clarice), Petr Pelzer/ Dušan Sitek (Doktor Lombardi) a další

Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....

Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem
Vývojářka Manufaktury: Dětskou kosmetiku je dobré používat střídmě a s rozumem

Eva Horčíková ve svém zaměstnání uplatňuje svůj vřelý vztah k přírodě, bylinkám i zvířatům. Od roku 2009 totiž vyvíjí kosmetiku pro značku Manufaktura. Přečtěte si, co radí dodržovat při péči dětskou pokožku.