Středa 27. ledna 2021svátek má Ingrid 1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Vary: Jean Reno převzal od Bartošky cenu. Smím s ní do letadla? žertoval

Jean Reno převzal v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jean Reno převzal v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu | foto:  Dan Materna, MAFRA

KARLOVY VARY Francouzský herec Jean Reno převzal na 51. mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech Cenu prezidenta festivalu. Zároveň se zúčastnil živého natáčení pořadu Marka Ebena Na plovárně a poté osobně uvedl kultovní snímek Luka Bessona Leon z roku 1994, v němž ztvárnil mlčenlivého zabijáka.

„Děkuji vám, že se na filmy díváte, protože vy je udržujete při životě. Nebýt vás, nebyly by ani filmy ani herci,“ poděkoval divákům ve velkém sále hotelu Thermal, kteří francouzskému herci tleskali ve stoje.

Reno pak ještě zažertoval, že křišťálový globus je těžký a není si jist, jestli ho s ním pustí do letadla. Podotkl také, že si připadá trochu starý, když sledoval úvodní sestřih scén a soupis filmů, ve kterých hrál. Divákům i festivalu děkoval elegantním gestem šlechtice.

Tři nominace na Césara

Mezinárodní věhlas získal Reno spoluprací na několika filmech Luka Bessona, kromě dnes promítaného snímku hrál také ve filmech Magická hlubina nebo Brutální Nikita. Za Leona i Magickou hlubinu získal nominaci na Césara. Třetí nominaci pak získal za roli rytíře Godefroye v komedii Návštěvníci. V ní dokázal, že kromě dramatických rolí je stejně dobrým komediálním hercem. Jean Reno je rovněž držitelem Evropské filmové ceny za mimořádný přínos světové kinematografii.

Jean Reno dorazil na MFF do Karlových Varů
Jean Reno dorazil na MFF do Karlových Varů

Snímek Leon, který dnes diváci na festivalu viděli, patří mezi nejvýraznější role Jeana Rena. Thriller je o chladnokrevném nájemném vrahovi, jehož život změní setkání s dvanáctiletou dívkou, která chce pomstít svou vyvražděnou rodinu. V roli dívky Mathildy tehdy debutovala Natalie Portmanová. Film Leon se stal milníkem Renovy herecké kariéry, roli samotářského zabijáka, který se úzkostlivě stará jen o svou květinu, ztvárnil s neodolatelnou svůdností.

Jean Reno se narodil v roce 1948 v marocké Casablance. Jak řekl na dnešní tiskové konferenci, rozhodl se stát hercem už jako kluk. Ve škole nacvičovali divadelní hry, svět jeviště ho přitáhl a on potom v divadle začínal. Dodnes se kromě filmových rolí věnuje i divadlu.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!