Čtvrtek 12. prosince 2019svátek má Simona -4 °C sněžení Předplatné LN
28. listopadu 2019 14:26, aktualizováno  14:32 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Ječící transvestité ničí vkus.‘ Maďarsko se nezúčastní další Eurovize, prý je moc LGBT

Conchita Wurst pózuje s trofejí po vítězství v Eurovision Song Contest v Kodani. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Conchita Wurst pózuje s trofejí po vítězství v Eurovision Song Contest v Kodani. | foto: Reuters

Maďarsko se nezúčastní příštího ročníku mezinárodní písňové soutěže Eurovize. Oficiálně žádné důvody tohoto rozhodnutí nebyly oznámeny, ale v zákulisí se podle britského deníku The Guardian hovoří o tom, že zábavná show je „na vkus krajně pravicové vlády a šéfů veřejnoprávních médií příliš homosexuální“.

„Nepřekvapilo mě to. Vyplývá to z kultury maďarské televize,“ řekl listu zdroj z veřejnoprávní stanice MTVA. Hodně zaměstnanců podle něj podezírá vedení, že se stáhlo ze soutěže kvůli tomu, že mají Eurovizi spojenou s kulturou sexuálních menšin (LGBTQ+). Pozitivní přístup k právům sexuálních menšin je každoročně vyhrazen pro přenos z pochodu Budapest Pride, dodal zdroj.

Islandští soutěžící při vyhlášení diváckých výsledků.
Vítěz letošní Eurovize Duncan Laurence s loňskou vítězkou Netta Barzilai z...

Když se server index.hu zmínil, že Maďarsko odchází z Eurovize, protože je „příliš homosexuální“, vládní mluvčí Zoltán Kovács označil tyto spekulace za lživé. Žádný jiný důvod maďarské neúčasti neupřesnil.

„Namísto účasti v soutěži Eurovision Song Contest v roce 2020 budeme podporovat hodnotnou tvorbu, přímo vytvářenou talentovanými tvůrci maďarské populární hudby,“ sdělila MTVA britskému listu. Ten připomněl, že v předchozích letech se vítěz maďarské soutěž stával maďarským soutěžícím v Eurovizi. MTVA podle listu neodpověděla na otázku ohledně důvodů svého rozhodnutí.

Bojkot!

Premiér Viktor Orbán, známý protiimigrační rétorikou, sází na tradiční hodnoty a na politiku, která má podpořit klasické rodiny a zvýšit porodnost. Orbán se podle deníku nedopouští výpadů proti gayům a lesbičkám, i když opakovaně dává najevo názor, že manželství může být jen svazkem mezi mužem a ženou.

V posledních měsících ale z premiérova okolí útoky proti homosexuálům zazněly. Kupříkladu poslanec z Orbánovy strany vyzval k bojkotu Coca-Coly po spuštění reklamní kampaně se snímky homosexuálního páru. Předseda parlamentu László Kövér zase přirovnal adopci dětí homosexuálními páry k pedofilii.

Provládní televizní komentátor András Bencsik pak naplno prohlásil, že maďarská neúčast v soutěži „prospěje duševnímu zdraví národa“ a že „ječící transvestité a vousaté zpěvačky ničí vkus veřejnosti“.

Soutěž totiž v roce 2014 vyhrál rakouský transvestita, vystupující pod uměleckým jménem Conchita Wurst.

Pořadatel soutěže, Evropská vysílací unie EBU, uvedla, že se stává, že se členské státy z Eurovize načas stáhnou, což Maďarsko učinilo i dříve. Doufá však, že MTVA se brzy vrátí.

Příští ročník písňové soutěže Eurovize se uskuteční v Rotterdamu. Letošní soutěž v izraelském Tel Avivu totiž vyhrál Nizozemec Duncan Laurenc s písní Arcade. Česká indie-popová kapela Lake Malawi skončila se skladbou Friend of a Friend na jedenáctém místě.

Šedesátý pátý ročník soutěže Eurovize se v aréně Ahoy druhého největšího nizozemského města bude konat od 12. do 16. května 2020. Organizátoři očekávají, že dorazí 30 až 50 tisíc fanoušků.

ČTK
Premium

Zoufale jsme se snažili postřeleného muže zachránit, líčí lékař z Ostravy

Hrudní chirurg Marcel Mitták | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Hrudní chirurg Marcel Mitták z Fakultní nemocnice Ostrava se snažil s týmem zdravotníků zachránit jednoho z těžce...

Premium

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Premium

Zalepili matce prsa, aby nemohla kojit. Při příbězích z Osvětimi pláče i průvodce

Průvodce Lukáš Lev | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lukáš Lev provází v koncentračních táborech a popisuje nacistická zvěrstva. Jeho babička si však stála za tím, že za...

V. Rybicka 20:25 29.11.2019
V. Rybicka 20:27 29.11.2019
V. Rybicka 20:29 29.11.2019