Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jednou napíšu i o Golemovi, řekl Coelho v Praze. Neznámý malíř z jeho první návštěvy se neobjevil

Brazilský autor Paulo Coelho | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Brazilský autor Paulo Coelho | foto: ČTK

PRAHA Na návštěvě Prahy je v těchto dnech brazilský spisovatel Paulo Coelho, který tu letos pořádá každoroční party pro své přátele. Setkání se konají už třicet let, vždy v jiném městě. „Praha je pro mě velmi důležitá, proto jsem se ke třicetiletému výročí rozhodl vybrat právě ji,“ řekl Coelho na setkání s novináři.

„Poprvé jsem tu byl v roce 1982, ještě za komunismu, kdy Prahu okupovala Sovětská vojska,“ vzpomínal. Přestože město bylo celé šedivé, jeho atmosféra a hlavně přátelští lidé mě velmi upoutali. Pobyt tady jsme si se ženou moc užili. Objevovali jsme také undergroundovou Prahu, noční koncerty, kde byli samí mladí lidé v džínách - a džíny byly tehdy hodně drahé,“ řekl spisovatel, který se už tehdy rozhodl se do Prahy pravidelně vracet. Jeho další návštěva proběhla v roce 2005, kdy stejně jako při svém prvním pobytu navštívil Kostel Panny Marie Vítězné a věnoval dar pražskému Jezulátku. „Šila ho moje tchýně, trvalo jí to celý rok ruční práce,“ prohlásil dnes.

Paulo Coelho při letošní návštěvě Prahy.

Paulo Coelho při letošní návštěvě Prahy.

Při své letošní návštěvě měl slavný spisovatel jedno přání - setkat se znovu s pouličním malířem, kterého potkal při své první návštěvě v roce 1982. „Před deseti dny jsem do světa vypustil zprávu, že bych se s ním rád setkal, přidal jsem i obrázek mé ženy, který mi tehdy onen mladý malíř věnoval. A chtěl jsem, aby se prokázal dvěma dárky, které jsem mu tehdy dal. Ale nikdo se nepřihlásil, tak vám teď můžu prozdradit, které dva předměty to byly - pouzdro na cigarety a zapalovač,“ dodal Coelho.

A co říká na názory, které ho obviňují, že jeho psaní je pouhý kalkul, a že ve svých knihách využívá už existující staré legendy? „Na světě existuje jen pár základních příběhů. Ten první je příběh dvou lidí, to je příběh o lásce. Ten druhý je příběh tří lidí, to je příběh trojúhelníku, nevěry. A ten třetí, to je o příběh o cestě. Každá kniha, kterou kterou jste kdy čelti, je o jedněm z těchto čtyř příběhů. Zajímavé reakce jsem měl na Alchymistu - když sjem přijel do Iránu, říkali „to je naše legenda“, a stejně tak v každé další zemi, kterou jsem navštívil. Protože je to univerzální příběh,“ prohlásil Coelho. „Jednou ze základních legend je i ta vaše o Golemovi. Rád bych o něm také jednou napsal,“ dodal.

Premium

Velký test palubních kamer: některé umí i ochránit před nehodou

Velký test on-board kamer | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Porovnali jsme šestnáct oblíbených autokamer podle kvality záznamu, parametrů a funkcí, které nabízí. Cenové rozpětí...

Premium

Léčil jsem lidi homeopatií. Pak jsem zjistil, že funguje jinak, než mi říkali

Profesor Edzard Ernst, odborník na testování účinnosti alternativní medicíny,... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Homeopatie je přes dvě stě let stará medicína. Znamená to, že patří do starého železa, nebo má stále co nabídnout?...

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Vratislav Kulhánek v lednu 2020 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vadili jsme hlavně značce Volkswagen, když jsme postavili Octavii proti Golfu, říká v rozhovoru pro LN Vratislav...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!