Pátek 3. dubna 2020svátek má Richard 10 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jihlavský festival vyhrál film z nočních ulic: Velká noc Petra Hátleho

Z filmu Petra Hátleho Velká noc. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Petra Hátleho Velká noc. | foto: MFDF Jihlava

JIHLAVA Nejlepším českým dokumentárním filmem roku 2013 se stal snímek Velká noc. Jeho autor Petr Hátle se rok pohyboval v pražských nočních ulicích a sledoval prostitutky, prodavačky, skladníky a další postavy, které v noci žijí a ve dne spí. Cena za přínos světové kinematografii na letošním 17. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů v Jihlavě byla udělena režiséru Janu Němcovi.

Porota sekce Česká radost, jejímiž členy byla také Klára Tasovská a Lukáš Kokeš (autoři loňského vítězného snímku Pevnost), udělila cenu filmu Velká noc "za osobitý vizuální jazyk, jehož průzkum rozšiřuje zaběhnuté hranice toho, co jsme ještě ochotní vnímat jako dokumentární film." Do českého kontextu snímek podle nich vnáší "významný pokus vydat se jiným směrem v přemýšlení o dokumentární metodě zobrazení skutečnosti." Dalšími členy poroty byli Radek Cihla, Katarína Ruschková a Vratislav Brabenec.

Zvláštní ocenění si v soutěžní sekci českých filmů odnesl snímek Vládnout, pracovat, vydělávat, modlit se, hroutit se režiséra Andrana Abramjana.

Experimentátor Baldwin ocenil film o arabském jaru

Hlavní cenu pro nejlepší světový dokument sekce Opus Bonum v Jihlavě získala kompilace amatérských záběrů událostí takzvaného arabského jara s názvem Povstání. Belgicko-britský dokument pochází z dílny Petera Snowdona. Porotcem v této sekci byl americký nezávislý filmař a experimentátor Craig Baldwin, hlavní host festivalu. "Letošním vítězným snímkem je film, který mě na jednu stranu deprimoval, děsil, pobuřoval, na druhou stranu mě však inspiroval a vzbudil ve mně opravdovou hrdost, že mohu být součástí tohoto demokratického projektu a boje za lidskou důstojnost," prohlásil Baldwin.

V sekci experimentálních dokumentů byly tentokrát uděleny dvě ceny. Jedna putuje do Spojených států Nathanielu Dorskemu za film Píseň. Druhé ocenění porota udělila dokumentu Rozšíření vnějšku rakouského režiséra Siegfrieda Alexandera Fruhaufa.

Nejlepším dokumentem střední a východní Evropy se stal snímek Zima/Zázrak, s nímž přišli Gustavo Beck a Željka Suková. Film se podle poroty "vzpírá všem standardním produkčním postupům a otevírá tak prostor pro volnost uměleckého pojetí budoucí sociální svobody."  Zvláštní uznání získal snímek slovenského režiséra Roberta Kirchhoffa Kauza Cervanová "za jeho houževnaté a důmyslné hledání spravedlnosti a zároveň i vhodné filmové formy".

.Cenu diváků si odnesl režisér Bohdan Bláhovec za snímek Show! pojednávající o vzniku dětských hvězd v českém showbyznysu.

Z filmu Bohdana Bláhovce Show!

Z filmu Bohdana Bláhovce Show!

ČTĚTE TAKÉ:

Cenu Respektu za nejlepší letošní reportáž dostal už při zahájení přehlídky Dalibor Bártek za reportáž Neznámá stránka byznysu lihového kmotra Radka Březiny.

Vyhlášení vítězů soutěžních sekcí proběhlo v jihlavském Domě kultury odborů tradičně v režii členů Divadla Vostro5. V jeho závěru byl premiérově uveden portrét polské režisérky Agnieszky Hollandové. Snímek Návrat Agnieszky H, jehož autory jsou Krystyna Krauze a Jacek Petrycki, vznikl v polsko-české koprodukci.

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Jihlava probíhal od 24. října. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům tentokrát představila více než dvě stovky filmů ze 47 zemí, z nich 21 ve světové premiéře. Programová rada je vybrala z více než 2600 přihlášených titulů. V úterý ještě mohou návštěvníci v kině Dukla shlédnout čtyři zahraniční dokumenty v nesoutěžní sekci Zvláštní uvedení představující neopominutelné snímky minulého roku.

,
Premium

Luxusní auta a vily. Pohádkový život utnula mladíkům až policie

Domy a byty podvodníků ze společnosti J.O. Investment s. r. o. (na snímku je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakubovi O. bylo dvacet let, když založil firmu J.O. Investment a začal podnikat. Po třech letech jezdil v kabrioletu...

Premium

Lhaní se dá naučit. Emoce se však obelhat nedají, radí kriminální psycholog

Slovenský kriminální psycholog Ondrej Kubík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Naproti vám sedí podezřelý. Říká pravdu, nebo lže? Kriminální psycholog Ondrej Kubík ví, jak u výslechu přečíst mysl...

Premium

Dojemná záchrana? Nikoliv. MF DNES odhalila síť černého byznysu se psy

Psi z množírny z útulku. V bezpečí. Fenky Rózu a Mašličku MF DNES předala do... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Líbivá záchrana psů z nevhodných podmínek je skvělý byznys. Na jeho financování se podílí česká i německá veřejnost....