5. ledna 2014 14:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Jiný pohled na Írán nabídne od středy Festival íránských filmů

Z filmu Kostka cukru | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Z filmu Kostka cukru | foto: Festival íránských filmů

Více než dvě desítky snímků oceněných na festivalech, nové festivalové sekce a významní hosté budou charakterizovat Festival íránských filmů. Jeho třetí ročník se zaměří na výběr ze současné tvorby, kterou od 8. do 12. ledna představí v pražských kinech Světozor a Oko.

"Pod názvem Írán: Jiný pohled uvedeme řadu cenami ověnčených snímků etablovaných a mezinárodně respektovaných tvůrců. Nově si budou moci filmoví nadšenci vychutnat aktuální íránskou kinematografii," ucedla mluvčí přehlídky Lucie Čunderliková.

Novinkou je soutěžní sekce

Jednou z dalších novinek bude soutěžní sekce. "Letos poprvé bude hlavní částí festivalu. Promítneme v ní sedm celovečerních filmů z toho nejlepšího, co aktuální současný íránský film nabízí. Udělovat budeme Cenu diváků a Cenu poroty, ve které zasednou významné osobnosti domácí, evropské i íránské kinematografie," podotkl Káve Dánešmand, který je zakladatelem a uměleckým ředitelem přehlídky. Vedle Soutěžní sekce představí tradiční sekci dokumentárních snímků a sekci filmů krátkometrážních. V jejich rámci bude promítnuto přes deset snímků, z nichž většina již prošla festivaly v Rotterdamu, Cannes, Clermont-Ferrand, Pusanu, Locarnu či prestižním Berlinele.

Z filmu Večeře u Kamiho

Ze soutěžního filmu Večeře u Kamiho.

Soutěžní sekce představí divákům řadu mezinárodně ceněných snímků v čele s filmem nazvaným Parvíz. Líčí příběh muže, který je v 50 letech donucen se osamostatnit poté, co se jeho otec rozhodne znovu oženit. S náhlou změnou se nedokáže vyrovnat a v boji proti domnělé křivdě podniká šokující kroky. Parvíz patří k divácky nejúspěšnějším současným íránským snímkům a zároveň si odnesl mnohá ocenění včetně Ceny poroty z festivalu v San Sebastianu.

Za pozornost stojí také drama Zasněžené sosny, celovečerní režisérský debut Paymana Moaadiho. Kromě divácké ceny, kterou si odnesl z největšího a nejstaršího íránského filmového festivalu, zaujal na Berlinále, kde představitel hlavní role získal za svůj výkon Stříbrného medvěda.

Nový film oscarového režiséra Farhadiho

V mimosoutěžní sekci bude promítnut také nový film Minulost režiséra Asghara Farhadiho, nominovaný na Zlatý globus 2014. Film vypráví příběh Íránce, jenž cestuje do Paříže, aby zde se svou bývalou ženou dořešili problémy týkající se jejich rozvodového řízení. Ztracen ve spletenci vztahů, jež ho obklopují, pokouší se vnést do života své bývalé manželky trochu klidu, aniž by si uvědomil, že každý jeho čin dává vyplout na povrch dalším a dalším temným rodinným tajemstvím. Farhadi patří k nejuznávanějším íránským režisérům a je znám například filmem Rozchod Nadera a Simin, který získal Oscara a Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film (2011).

Z filmu Minulost

Z filmu Minulost režiséra Asghara Farhadiho.

Program doplní Perská noc plná íránské hudby, tance a pochoutek v pražském hotelu Fusion a seminář věnovaný dějinám íránské kinematografie.

Všechny filmy budou uvedeny s českými i anglickými titulky. Více informací na adrese www.iranianfilmfestival.cz.

Lidovky.cz, ČTK