Čtvrtek 25. února 2021svátek má Liliana 15 °C jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Jirko, děkujeme, nemlčíme‘. Studenti zorganizovali koncert a výstavu o Terezíně

Jiří Brady se 23. října po příletu do Prahy setkal s novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Brady se 23. října po příletu do Prahy setkal s novináři. | foto: MAFRA

PRAHA Jiří Brady se zamýšlel zdržet v Česku jen krátce. Z důvodu aféry kolem (ne)vyznamenání je jeho program čím dál tím více nabitý. V rámci spolupráce na projektu Terezínská štafeta, vystoupí Brady v úterý na koncertu, který zorganizovali studenti zabývající se problematikou židovských teenagerů v Terezíně. Zazní i terezínské písně od přátel Jiřího Bradyho.

Měla to být návštěva jako každá jiná. Jiří Brady je absolvuje již od 90. let, odkdy se může vracet do rodné země. Okolnosti tomu však chtěly jinak.„Jezdí sem pravidelně, vždy na přelomu října a listopadu,“ potvrdil ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL), když v neděli večer čekal na svého strýce na pražském letišti. Přesně 72 let ode dne, kdy byla v koncentračním táboře Osvětim zavražděna Bradyho mladší sestra Hana.

Osmaosmdesátiletý Brady původně zamýšlel v Česku pobýt jen několik dní. Jeho plány se ale radikálně změnily. „Letenku jsme si kupovali už před pár týdny. Mysleli jsme, že pobyt proběhne jako vždy, ale teď manžela čeká několik rozhovorů, vystoupení v televizi, setkání na pražském magistrátě... O víkendu pojedeme do Nového Města na Moravě, odkud Jirka pochází. Potom se ještě zastavíme v Brně za kamarády,“ popisuje nabitý program Bradyho manželka Tereza.

Terezínská štafeta

Jedním z bodů programu je také dnešní koncert na pražském Strossmayerově náměstí, který nese název: Jirko, děkujeme, nemlčíme. Jeho organizátory jsou studenti z celého Česka, kteří se od roku 2010 zabývají osudy židovských teenagerů v Terezíně. Mezi ně patřil před transportem do koncentračního tábora v Osvětimi i Brady, který o hrůzách holokaustu celý život přednáší.

Jiří Brady s Lidovými novinami.
SMS zpráva, kterou poslal Danielu Hermanovi šéf hradního protokolu Jindřich...

Studenti v projektu Terezínská štafeta postupně zmapovali nejen to, v jakých podmínkách mladí lidé v Terezíně žili, ale také jejich práci pro časopis Vedem, který za války vydávali přímo v ghettu. „Uchvátily nás nejen texty, ale i to, jak statečně snášeli těžkosti, jak dokázali bojovat humorem, tvořením i tím, že byli kamarádi a drželi v dobách zlých pohromadě,“ říká Matouš Bičák, který je jedním ze zakladatelů projektu.

Postupně se do pátrání po osudech mladých v Terezíně zapojilo 15 škol z celé republiky i někteří pamětníci. Brady jim od počátku projektu pomáhá s doplňováním informací. Studenti s ním natočili téměř hodinový dokument Terezínské toulky.

Tichá většina promluví

Právě citát z tohoto filmu byl inspirací pro dnešní koncert. „Pan Brady říká, že když tichá většina, lidé, kteří by měli promluvit, nepromluví, špatně to dopadne. Proto jsme se rozhodli my, tichá většina, nadále nemlčet,“ napsali studenti v prohlášení. Na webu Terezínské štafety také popsali program dnešní akce:

„Na náměstí od 16.30 hodin zazní terezínské písně, zhudebněné texty Petra Ginze, Hanuše Ha chenburga a Zdeňka Ornesta: kamarádů Jiřího Bradyho, kteří s ním byli v Terezíně. Nejsme lhostejní k hodnotám, které naše ústavní špičky reprezentují. Stejně jako kluci a holky v Terezíně věříme, že naslouchání si, společenství, přátelství, dialog a mír jsou hodnoty, které nejsou naší společnosti vzdálené a které by neměly být ponižovány pod zájmy ekonomické. Vezměte si na klopu žlutou stuhu jako symbol naděje a útlaku vězňů za druhé světové války.“

Kromě koncertu studenti zvou na výstavu, která přibližuje život v Terezíně. K vidění je na radnici Prahy 7 do 18. listopadu.

Judita Matyášová

Autor

Judita Matyášovájudita.matyasova@lidovky.czČlánky

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Trenér Tomáš Bank má velký podíl na lyžařských úspěších Ester Ledecké. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...