Diskuse

Slátanina! prohlásili kdysi o Rybovce. K českým Vánocům patří už 220 let

Zlidovělá mše Hej mistře! Jakuba Jana Ryby neodmyslitelně patří k vánočním svátkům a období adventu. Svěží, melodické dílko rožmitálského kantora oslovuje i lidi křesťanstvím nepolíbené a stalo se symbolem Vánoc. První provedení Rybovy České mše vánoční pravděpodobně zaznělo - s autorem u varhan - před 220 lety - při půlnoční mši v noci ze 24. na 25. prosince 1796 v kostele Povýšení sv. Kříže ve Starém Rožmitále.

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

MB

24. 12. 2016 18:30

Je fakt, že je to velmi jednoduchá až naivní muzika. Jeho pastorely jsou o poznání hudebně zajímavější. Ale nic naplat, "Hej mistře" k Vánocům patří. Rozhodně nesrovnatelně více, než "Rolničky", "Vánoce, vánoce..." a podobná "bezpohlavní dílka". Škoda nedocenení hudebně hodnotnějšího F.X.Brixiho a to i přes jeho rozsáhlé dílo. Snad proto, že řada lidí ani neví, že je to český skladatel.

Každopádně ...Krásné Vánoce!

0 0
možnosti
JN

24. 12. 2016 16:44

Pane Rybo, vánoce si nedovedu bez Vaší mše již několik desítek let vůbec představit. Ač nevěřící, doufám, že to od někud sledujete. Děkuji.

0 0
možnosti
MH

24. 12. 2016 16:55

Souhlas. Česká mše vánoční od Ryby patří k našemu kulturnímu dědictví.

0 0
možnosti

Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu
Cesta ke zdravému stárnutí: Otestovaly jsme prémiový komplex Nuvitone PRO pro buněčnou vitalitu

V redakci eMimina si s přibývajícím věkem stále více uvědomujeme, že zdraví a dostatek energie nejsou samozřejmost. Proto jsme se rozhodly na...

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.