Pondělí 24. února 2020svátek má Matěj 2 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Joker proti mlékařům. Nic o tom neví, kritizuje herce Phoenixe mlékařská federace

Joaquin Phoenix přebírá Oscara za roli ve filmu Joker. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joaquin Phoenix přebírá Oscara za roli ve filmu Joker. | foto: ČTK/REUTERS

Když herec Joaquin Phoenix přebíral Oscara, při děkovné řeči se zaměřil na ekologické problémy naší planety. Neopomněl zmínit mlékařský průmysl, který „krade“ krávám jejich telata a zdroje. Americká Národní federace producentů mléka (NMPF) se proti Phoenixovu tvrzení silně ohradila.

„Cítíme se dostatečně privilegovaní, abychom uměle oplodnili krávu a když porodí, tele jí vezmeme, i když jsme bezpečně schopni poznat že útrpné výkřiky. Pak vezmeme její mléko určené pro tele, abychom si ho nalili do kávy nebo do snídaňových křupek. Myslím, že se v tomhle nezměníme, protože máme pocit, že bychom měli něco obětovat, vzdát se toho,“ prohlásil Phoenix ve své děkovné řeči na oscarovém galavečeru.

Tanec na schodech. Snímek Joker (2019). Režie: Todd Philips.
Joaquin Phoenix přebírá Oscara za roli ve filmu Joker.

„Kdyby si nastudoval, jak moc se farmáři zaobírají zdravím svých krav a nakolik mléčné produkty přispívají ke zdravému jídelníčku a životosprávě (hlavně u dětí), nejspíš by se na přínos mléčného průmyslu na globální zdraví a lidské životy díval úplně jinak,“ prohlásil pro stanici Fox News mluvčí federace Alan Bjerga. Podle něj nebude mít hercova řeč na prodeje mléka žádný vliv.  Zároveň ale přiznal, že prodeje klasického mléka rapidně klesají ve prospěch jeho rostlinných alternativ. 

Joaquin Phoenix je vegan. Když si byl v Londýně za Jokera přebírat cenu BAFTA, sám se postavil do čela jedné z demonstrací za práva zvířat. 

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.