9. listopadu 2017 10:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Nejlepší školou mi byla kapela, říká kytarová hvězda Jonny Lang

Jonny Lang | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jonny Lang | foto: Daniella Hovsepian

Říkalo se mu zázračné dítě, rychle přerostl své učitele, coby teenager hrál po boku Rolling Stones, Buddyho Guye, Aerosmith, B. B. Kinga a mnohým dalších. Dnes, ve svých šestatřiceti letech, není kytarista a zpěvák Jonny Lang veleben o nic méně.

Jonny Lang, jeden z nejlepších současných bluesových kytaristů, přijíždí poprvé do České republiky. Během dvou koncertů, v pražském Lucerna Music Baru 13. listopadu a o tři dny později na festivalu Blues Alive v Šumperku, představí své sedmé studiové album Signs.

Na aktuální desce s názvem Signs jste spolupracoval cenou Grammy i Emmy oceněným producentem Shannonem Sandersem. O jeho kvalitách není sporu, proč jste si však Sanderse zvolil vy?
Známe se se Shannonem dlouho, hrál již na mé desce Turn Around, tak jsme si říkali, že by bylo zábavné, udělat další album. Vše probíhalo poměrně svižně, včetně natáčení, většina stop byla nahrána rychle, poté už se jen upravovaly vokály a podobně. Hotovo bylo během pár dní. Takhle vznikla většina mých nahrávek.

Signs patří ve vaší diskografii k syrovějším, emotivnějším počinům, byl to záměr?
Když píšu písně, moc o tom nepřemýšlím, snažím se ze sebe zkrátka vydat to nejlepší.

Jonny Lang

Jonny Lang

Na desce je také píseň Bring Me Back Home, kde se vyzpíváváte z jistého smutku z osamění. Když se však vrátíte domů, čeká na vás pět dětí, jsou také muzikální, nebo spíše po vaší manželce inklinují k herectví?
Ano, všechny milují hudbu a všechny rády zpívají, tak si říkám, že by alespoň jedno z nich mohlo být muzikantem. Uvidíme, sám jsem zvědavý. Dohromady muzicírujeme, zpíváme, vymýšlíme si písničky.

Jak se staví k vaší hudbě, poslouchají vaše desky?
Někdy si je přehrávají, když nejsem dlouho doma. Říkají mé ženě, že si chtějí poslechnout tatínka. To víte, turné jsou někdy příliš dlouhá.

V hudebním byznysu se pohybujete přes dvacet let, vystupoval jste již ve velmi mladém věku s B.B. Kingem, Rolling Stones, Erikem Claptonem, co jste se od vašich starších kolegů naučil?
Nestalo se, že by si mě zavolali a řekli „synku, pojď sem, něco ti poradím,“ ale už ten fakt, že lidé, ke kterým jsem vzhlížel a vzhlížím, se ke mně chovali tak hezky, starali se o mně, je neuvěřitelný. Ten pocit milého jednání ke klukovi ve mně zůstal. Já tak doufám, že to budu moci někdy oplatit jinému mladšímu kolegovi.

Jonny Lang

Jonny Lang

Sledujete tedy vaše následovníky?
Je tolik skvělých věcí na internetu a youtube, kde naleznete tuny talentovaných hudebníků, že se v tom sám někdy trochu ztrácím, to množství výborných umělců, kteří se díky technologiím mohou ukázat světu, je ohromující.

Mluvíte velmi otevřeně o své drogové a alkoholové minulosti, pro napravení jste se rozhodl sám během - jak vy říkáte - osvícení, které vás v devatenácti letech přivedlo k víře. Oženil jste se a usadil. Ale co na vaše neklidné období říkali rodiče? Nekázali vám, abyste se nad sebou zamyslel?
Mám skvělé rodiče, milující a podporující, vždy tu pro mě byli. V té době jsem si užíval mejdanů, což by se asi líbilo každému teenagerovi. Ten malý rozdíl byl v tom, že jsem byl na šňůře, připadal si tak mnohem vyzrálejší a dospělejší a všechny ty věci mi ležely před nosem. Mohl jsem si pomyslet na cokoliv a dostal to. V tom vykolejeném systému jsem jel několik let a ano, bylo toho trochu moc.

Jste považován za jednoho z nejlepších bluesových kytaristů, docházel jste však někdy na lekce kytary?
Učil mě kamarád mého táty, kytarista Ted Larsen, který na mě dohlížel, takže jsem u něj pár lekcí zažil. Ledacos jsem odkoukal a nakonec skončil v kapele Bad Medicine Blues Band, kde Larsen hrál, já se stal kytaristou a zpěvákem. Poté už jsem žádné formální hodiny nebral, nejlepší školou bylo hraní v kapele a pět koncertů týdně.

Potrpíte si na bohaté nástrojové vybavení?
Na turné si beru tak tři kytary, a to je tak vše co používám. Pár jich mám ještě doma, ale nástroje nijak zvlášť nesbírám, používám ty samé celá léta. Mám jednoho staršího Les Paula, asi patnáct let a také Fender Stratocaster.

Prý jste velký fanoušek golfu a sci-fi. Stíháte během turné číst?
V poslední době jsou to často komiksy a začínám mít dojem, že mě ve čtení předbíhají mé děti. Viděl jsem teď Strážce Galaxie, miluju věci od vydavatelství Marvel. Čtu Bibli, ty příběhy jsou krásné. A golf zbožňuju, jsem na něm závislý, je to dobrý odpočinek od muziky.

Anna Mašátová, autorka je hudební publicistka

Najdete na Lidovky.cz