15. května 2017 9:54 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Josef K. byl jednou ráno zatčen. Rukopis Procesu bude vystaven v Berlíně

Franz Kafka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Franz Kafka | foto: Reprofoto

BERLÍN Kompletní rukopis románu Franze Kafky Proces bude od konce června vystaven v Berlíně. Zájemci se na jedno z nejdůležitějších literárních děl 20. století mohou přijít podívat mezi 30. červnem a 28. srpnem do výstavní síně Martin-Gropius-Bau v centru německé metropole.

„List za listem se (román) bude obracet v pořadí, do kterého jej uspořádal Kafkův přítel, správce pozůstalosti a vydavatel Max Brod,“ uvedli v tiskové zprávě k výstavě její pořadatelé.

Vzácný rukopis bude doplněn o překlady do více než 60 jazyků z celého světa. Mimoto budou k vidění části filmu Proces amerického režiséra Orsona Wellese z roku 1962 a fotografie ze sbírky německého nakladatele Klause Wagenbacha.

Svůj zřejmě nejslavnější román Proces napsal pražský rodák Kafka v době první světové války, zejména mezi srpnem 1914 a lednem 1915. Postupoval přitom nezvykle, protože rukopis nepsal lineárně podle dějové linie. Nejprve napsal úvodní a závěrečnou část a posléze pracoval paralelně na jednotlivých kapitolách. Jednotlivé listy ukládal do deseti různých sešitů.

Po Kafkově smrti v roce 1924 jeho přítel Max Brod dílo uspořádal a v roce 1925 poprvé vyšlo. Německo rukopis získalo v roce 1988 na aukci v Londýně za přibližně 3,5 milionů marek, což byla do té doby vůbec nejvyšší částka zaplacená při aukci za literární rukopis.

ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
SVÁŘEČ - TIG

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj, Pardubický kraj
nabízený plat: 20 000 - 35 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz