Oznámil to programový ředitel nakladatelství Albatros Ondřej Müller.
Sofiin svět je slavný román o dějinách filozofie, který je zároveň krásnou literaturou i přemítáním o záhadě vesmíru a boha, zábavou i návodem k tomu, jak se orientovat v životě. Knihu četli rádi středoškoláci i jejich rodiče a učitelé, kteří již zapomněli, co kdysi o filozofii slyšeli, právě tak jako ti, kteří se chtějí něco dozvědět o duchovních pramenech civilizace. V roce 1995 se stala nejprodávanější knihou na světě.
V češtině se kniha dočkala pěti vydání, česky vyšly také Gaarderovy knihy Anna: Jaký bude rok 2082, To je otázka, Dívka s pomeranči a Hrad v Pyrenejích.
Dějiny filozofie z pohledu dětí
Letos dvaašedesátiletý Gaarder studoval skandinávské jazyky a teologii na univerzitě v Oslu, v letech 1981 až 1991 vyučoval filozofii a literaturu na vysoké škole v Bergenu. V té době napsal spolu se svými kolegy šest učebnic k dějinám náboženství a filozofie. Mezinárodní úspěch Sofiina světa vydaného v roce 1991 mu umožnil psaním se živit.
Píše romány, povídky a knížky pro děti. Provází v nich dějinami filozofie, náboženství, pojednává o základních otázkách lidské existence a nabádá čtenáře k tomu, aby neztráceli schopnost okouzlení ze světa kolem nich. Oceňován je za psaní z perspektivy dítěte, kdy se mu podle kritiky daří zachytit jejich vnímání světa.
Kromě psaní se věnuje také ekologii, v roce 1997 založil se svou ženou mezinárodní Cenu Sofie pojmenovanou podle jeho úspěšné knihy, udílenou každoročně a dotovanou 100 000 dolary; loni však byla udělena naposledy kvůli nedostatku financí.