10. února 2017 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Jsem Elton John a miluji tuhle desku.’ Startuje nová vinylová předplatitelská služba

Elton John bude jedním z taháků nové služby | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elton John bude jedním z taháků nové služby | foto: Lidové noviny

USA Experience Vinyl je nová americká služba, která odstartuje v dubnu. Sdružuje slavné hudebníky a ti budou fungovat jako kurátoři. Svou účast na projektu potvrdil třeba Sir Elton John. Předplatitel tak každý měsíc dostane vinylovou desku vybranou jeho oblíbeným kurátorem a to i s osobním komentářem. Část výdělků půjde na charitu kurátorova výběru.

Za poplatek, který se bude pohybovat okolo třiceti dolarů za měsíc, uživatel od svého vybraného hudebníka/kurátora dostane jednu vinylovou desku podle jeho doporučení (zároveň ale nemůže jít o jeho vlastní desku). K tomu celebrita připojí svůj osobní komentář, vysvětlení proč zrovna ta která deska a žebříček svých úplně nejoblíbenějších nahrávek. Platící uživatel dále dostane přístup do online archivu služby a další, zatím nespecifikované výhody. Z podstaty věci je pravděpodobné, že bude možnost každý měsíc svého kurátora změnit. Svou účast dále přislíbili třeba Quincy Jones, Talib Kweli a Sean Lennon. Zatím blíže nespecifikovaná část výdělků půjde na charitu podle výběru kurátorů.

Zakladatel projektu Brad Hammond kromě toho provozuje blog Desert Island Albums, kde se ptá hudebníků, jaká alba by si s sebou vzali na pustý ostrov. Z toho vznikl nápad na kurátorskou službu, kde celebrity budou doporučovat právě tato alba. „Je to společenství pro milovníky vinylů, kde umělci nebudou doporučovat jen alba, která mají jen rádi, ale ty, bez kterých by nemohli žít. Kdo jiný by měl lidem posílat muziku, než sami hudebníci?“ sdělil Hammond pro magazín Billboard.

Vzrůstající popularita vinylových desek zapříčinila pochopitelně i vznik předplatitelských programů. Ačkoliv jde stále o relativně malý trh, deník The Guardian uvádí, že loni se celosvětově prodalo 3,2 milionů desek a v roce 2007 jen 200 tisíc. Loňská čísla jsou největší za posledních 25 let. Firmy používají různé taktiky, jak zaujmout potenciální zákazníky - některé služby vám k desce pošlou třeba láhev kvalitního vína nebo domácí pivo. Osobní komentář Eltona Johna ale ještě snad nenabízel nikdo.

Elton John přilákal do 02 areny 13 tisíc fanoušků.
Elton John přilákal do 02 areny 13 tisíc fanoušků.

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz