18. prosince 2017 15:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Jsou problémové.‘ Černá listina Harveyho Weinsteina zakazovala herečkám hrát

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 6Diskuse
Harvey Weinstein dorazil na předávání Oscarů v Los Angeles. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Harvey Weinstein dorazil na předávání Oscarů v Los Angeles. | foto: ČTK

LOS ANGELES Peter Jackson, režisér filmové trilogie Pán prstenů, se svěřil, že mu Weinstein prostřednictvím své firmy Miramax určoval, kdo bude připuštěn na casting. O roli tak přišly herečky Ashley Juddová a Mira Sorvinová, které Weinstein na casting nechtěl pustit. Oba byly jedny z prvních, které promluvily o Weinsteinově sexuálním obtěžování.

Filmovou série Pán prstenů a Hobit produkovala firma Miramax. Tu založili v roce 1979 Harvey a Bob Weinsteinovi. Právě aféra Boba Weinsteina odstartovala vlnu přiznání ohledně sexuálních obtěžování, která vedla až k založení hashtagu #MeToo.

V rozhovoru pro novozélandský magazín Stuff promluvil režisér Peter Jackson o tom, jak se mu s Weinsteinovými spolupracovalo. Jackson v jedné z odpovědi zmínil, že si společnost Miramax nepřála, aby se herečky Ashley Juddová a Mira Sorvinová zúčastnili castingu na první díl Pána prstenů. „Pamatuji si, že nám říkali, že práce s nimi je noční můra a že se jim musíme za každou cenu vyhnout. To bylo, tuším, v roce 1998,“ vzpomíná Jackson.

Režisér Peter Jackson se chystá uvést také dva další díly Hobita. Předpokládá se, že trilogie se stejně jako Pán prstenů stane velkým mezinárodním kasovním trhákem, nehledě na zisky z prodeje reklamních předmětů či podporu turistického ruchu.

Režisér Peter Jackson.

Režisér, podle svých slov, neměl v té době jakýkoliv důvod nařízení Miramaxu zpochybňovat. „Zpětně si uvědomuji, že šlo o očerňovací kampaň v plném rozsahu. Byli jsme krmeni lží a v důsledku toho jsme opravdu vyškrtli tyto talentované herečky,“ dodává.

Peter Jackson ale nakonec s Miramaxem spolupracovat přestal a přešel ke společnosti New Line Cinema. V rozhovoru dále říká, že mu bratři Weinsteinové diktovali nesplnitelné podmínky.

Harvey Weinstein s manželkou Georginou Chapman.
Harvey Weinstein dorazil na předávání Oscarů v Los Angeles.

„Jakmile jsem to ráno viděla, propukla jsem v pláč,“ reagovala na rozhovor herečka Mia Sorvinová na svém Twitteru. „Je mi špatně od srdce. Tušila jsem, že Harvey Weinstein překazil mou kariéru, ale nebyla jsem si jistá. Díky Peteru Jacksonovi za to, že byl upřímný,“ dodala.

„Tohle si velmi dobře pamatuji,“ napsala jednu jedinou větu Ashley Juddová. Na rozhovor reagoval i mluvší Harveyho Weinsteina: „Harvey Weinstein chová Petera Jacksona v hluboké úctě. Bratři Weinsteinové do výroby filmu nijak nezasahovali.“

Mia Sorvinová i Ashley Juddová byly jedny z prvních žen, které veřejně promluvily o sexuálním obtěžování ze strany Harveyho Weinsteina.

  • 6Diskuse

Najdete na Lidovky.cz