Středa 22. ledna 2020svátek má Slavomír -5 °C oblačno Předplatné LN
17. prosince 2018 17:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

‚Jste narušitel, následujte mě.‘ Jiří Dvořák si zahrál bývalého pilota RAF

Jiří Dvořák jako pilot. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Dvořák jako pilot. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda. | foto: Bontonfilm

PRAHA Pilot (Jiří Dvořák) musí riskovat vše, aby pomohl vyřešit záhadnou smrt svého spolubojovníka z RAF. Snímek Narušitel režiséra Davida Baldy zamíří do českých kin 24. ledna.

Ani dlouhá služba v armádě ještě nemusí znamenat slepé poslouchání rozkazů. Své o tom ví bývalý stíhač RAF, které ztvárnil čerstvý vítěz soutěže StarDance, herec Jiří Dvořák.  Když se po dlouhé době začne rozmotávat smrt bývalého pilota RAF při pokusu o přelet na západ, tak hlavní hrdina nemá jiné východisko, než se ho pokusit napodobit. Ví, že riskuje kariéru a v neposlední řadě i život.

Jiří Dvořák jako pilot. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda.
Zamyšlení. Snímek Narušitel (2018). Režie: David Balda.

Film vznikl na motivy skutečného příběhu armádního pilota Vladislava Baldy, který natočil jeho vlastní vnuk David Balda.  Baldovi bylo v době natáčení sice pouhých 18 let, ale už v takto mladém věku má na svém kontě tři celovečerní filmy. Jeho první dva, Nebeský strážce (2015) a Pomsta (2016), byly amatérského rázu. Letos na sebe ale upozornil skvěle hodnoceným snímkem Nevinná krutost z prostředí nelegálních psích zápasů. Ten vysílala i Česká televize.

Narušitel připomene jedno z temných období české historie. „Je to film o útěku za svobodou, o kontrastu mezi službou v armádě a láskou k létání. Chceme nejen vzpomenout na zločiny StB, ale taky ukázat na piloty, kteří to neměli v této komplikované době socialismu jednoduché,“ přibližuje režisér. 

Film z atraktivního prostředí pilotů a letectví využívá velké množství letových záběrů, Jiří Dvořák i všichni další herci byli při natáčení opravdu v letadle a natáčeli ve vzduchu vysoko nad zemí.Kromě Jiřího Dvořáka se diváci mohou těšit na Petra Kostku, Pavla Neškudlu, Stanislava Zindulku nebo Veroniku Arichtevu. 

Úvodní píseň k snímku nazpíval zpěvák Michal Hrůza:

Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...