Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

Juana Molina a Scout Niblett: pražský víkend s nezávislými hudebnicemi

Juana Molina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Juana Molina | foto: Marcelo Setton

Vstoupili jsme do éry silných ženských producentek a sólových hudebnic. Dvě z nich, světové zpěvačky a autorky, které jednají na vlastní pěst a hlavně s magickou múzičností, vystoupí o víkendu v Praze.

Není to nic samozřejmého: ještě v šedesátých letech ženské určující osobnosti v pop-music téměř nebyly. Samostatné vizionářky jako Joni Mitchell a Carole King zvolna klestily cestu sobě i druhým, s generacemi Suzanne Vega a Alanis Morrissette to zhoustlo... I dnes, když už jsme si zvykli, je pořád nepoměr mezi počtem mužských a ženských frontmanů evidentní.

Molina: Argentiňanka s příběhem

Po čase se k nám vrací Juana Molina, Argentiňanka s dobrým příběhem. Byla populární herečkou, televize produkovala úspěšný sitkom, v němž se Juana převtělovala do řady rolí. Pak ji připoutalo na lůžko rizikové těhotenství: tehdy se rozhodla nadobro přestat hrát role, které režírují druzí. Z jejích písní prosvítá jihoamerická lehkost: "Zpívají, jako by u toho míchali vajíčka," říkala Zuzana Navarová.

Juana Molina

Juana Molina

Juana Molina si vybudovala osobitou metodu vytváření hudby: lze ji sledovat i na koncertech (viz tuto sobotu v klubu Jazz Dock). Zpívá, hraje na klávesy i kytary: všechno chytá do "krabičky s pamětí", nechává ve smyčce opakovat jedno a hraje do toho druhé. Je v tom těsné spojení lidského elementu s jednoduchou, služebnou technologií. Hlasem se umí rozmáchnout do hravých, proměnlivých poloh, člověk musí myslet na Bobbyho McFerrina či Meredith Monk. Ale tohle jsou přece jen písničky: zbrusu nová deska Wed 21 dostala název podle středy jednadvacátého (loňského listopadu), kdy byla dokončena.

Scout Niblett vymítá démony

Ta svěžest a přesvědčení, že muzikant toho tolik může zvládnout sám, s hlasem a několika nástroji, člověka vyprovází z koncertů Juany Moliny jako dar. Podobnou samostatnost, ale přece jen pankovější, v sobě má písničkářka Scout Niblett. Léta vystupuje sama s elektrickou kytarou: a občasný komentář "zasloužila by si celou kapelu" je mimo, protože ji nepotřebuje. Letos čtyřicetiletá Scout je Angličanka, která přesídlila do Spojených států. Spiklence našla na neokázalé scéně silných písničkářů, jakým je i Bonnie Prince Billy: Scout Niblett s ním natočila několik duetů, včetně mrazivého videoklipu Kiss. Má ráda civilní prostředí, i její klipy jsou často akcemi narušujícími veřejný prostor. Letošní desku It´s Up To Emmaprohlásil server Pitchfork za to nejpřístupnější, co kdy Niblett natočila. Řekl bych, že tahle soudy jsou jí dost lhostejné. Na obal dala snímek z veřejné fotobudky, on a ona se tu líbají. Ale deska to není romantická: ty písně spíš vymítají nějaké démony, které si člověk pustil do života.

Kdo rozumí angličtině milé Scout, může zažít v neděli (v Pilot Klubu) zásadní koncert. Juaně Molině ani rozumět není nutné, ta rozpoutává orgie hudby a zvuků. Ale pokud někdo potřebuje vidět razantní vystoupení těch, kdo byli v popu donedávna v těžké menšině, ať si vybere kterýkoli z obou koncertů.

KDY A KDE

Juana Molina vystoupí v sobotu 9. 11. v klubu Jazz Dock (v rámci koncertní série Femme Fatale), Praha, 22:00

Scout Niblett vystoupí v neděli 10. 11. v Pilot Klubu (pořádá A.M. 180 Collective), Praha, 19:30

Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT TECHNIK

Advantage Consulting, s.r.o.
Praha
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč