Pátek 5. března 2021svátek má Kazimír 3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Jak se dostat k dobrým filmům. Kéž se daří legálním platformám na jejich sledování

Irčan režiséra Martina Scorseseho.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irčan režiséra Martina Scorseseho. | foto: NETFLIX

PRAHA Režisér Martin Scorsese v časopise Harper’s Magazine předestírá čtenářům filmový obraz, jejž si tu dovolíme zestručnit: Mladý muž s knihami v podpaží kráčí někdy v roce 1959 centrem New Yorku a vývěsky kin jej zahrnují tou nejznamenitější nabídkou.

Art Theatre hraje Stíny Johna Cassavetese a Bratrance Clauda Chabrola. Jiné kino dává snímky Hirošima má láska a Jeřábi táhnou. Jakýsi muž na ulici rozdává letáky lákající na chystanou premiéru Felliniho Sladkého života. Těch dostupných a hrdě nabízených zvučných titulů je ještě mnohem víc.

Povedené omlazení Roberta De Nira.
Čtyřikrát De Niro. V horní řadě snímky z filmu Tenkrát v Americe, kdy mladého...

Následuje rychlý skok vpřed: „Do dnešních dnů, kdy je filmové umění systematicky devalvováno, odstrkováno, ponižováno a redukováno na svého nejnižšího společného jmenovatele, na ,obsah‘,“ píše Scorsese na úvod eseje, která je jinak především poctou Federiku Fellinimu (stojí za to si ji přečíst a dozvědět se, které dva Felliniho filmy Scorseseho nejvíce ovlivnily). 

Pozornost médií nicméně vzbudil zejména právě onen režisérův úvodní povzdech, namířený proti streamovacím platformám a jejich algoritmům. Ty podle Scorseseho přinášejí rezignaci na dramaturgii nabízených titulů, divákům předkládají jen pořady podobné těm, které už viděli, a do zmiňovaného obchodního pojmu „obsah“ zahrnují vše od filmu Davida Leana přes video s kočkou a pokračování supehrdinského dobrodružství až po epizodu seriálu. 

Scorsese samozřejmě nepomíjí skutečnost, že svůj poslední film Irčan mohl natočit a uvést právě díky streamovací platformě Netflix, nicméně volá po kultivaci prostředí, v němž jsou dnes filmy nabízeny nebo také upozaďovány a ignorovány. (Mimochodem, kdo se chce pobavit s algoritmy Netflixu, ať na něm zkusí vyhledat třeba Vláčilovu Marketu Lazarovou: nemá ji, ale místo ní nabídne „související pořady“: Spalovače mrtvol, Rafťáky, Kameňák 2 či americký snímek Jackass 3.)

Lamentace nad někdejší vytříbenou, odborně vedenou nabídkou a dnešním bezbřehým diktátem diváckého rozmaru a pohodlnosti patrně k proměně Netflixu a spol. hned tak nepovede. Snad to ale právě dává šanci jiným hráčům, kteří mohou nabízet náročnějším divákům filmové umění hodné toho jména, jak Scorsese požaduje. I v českém prostředí takové (legální) platformy jsou. Kéž se jim daří.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...