5. listopadu 2019 16:00 Lidovky.cz > Zprávy > Kultura

KABÁT: Moc seriálů. Lidé chtějí sledovat něco jiného než svoje méně atraktivní životy

Seriál Strážci (2019). Tvůrce: Damon Lindelof. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Seriál Strážci (2019). Tvůrce: Damon Lindelof. | foto: HBO

PRAHA Aktuální mírný rozruch ohledně úbytku možností, jak bez placení sledovat oblíbené zahraniční seriály, je jen drobná epizoda příběhu, jehož velké finále se teprve chystá. To, že dosud nebyl problém seriály zdarma konzumovat, jistě nebyla jen náhoda nebo bezmoc velkých hráčů.

Bezplatná ochutnávka pomohla gigantům jako Netflix, Amazon nebo HBO rozšířit mezi konzumenty povědomí o atraktivní a vesměs kvalitní zábavě, kterou nabízejí – a samozřejmě musel přijít i čas, kdy se rozhodnou svou nabídku mnohem důsledněji zpoplatňovat. Přichází mohutná ofenziva streamovacích služeb, které nebudou zdarma, ale často za přijatelný poplatek. Je na tom něco špatného?

Vždycky budeš mou královnou. Daenerys Targaryen (Emilia Clarkeová) a Jon Sníh...
Drsňák lovec. Seriál Mandalorian (2019). Režie: Jon Favreau.

Jak se to vezme. Seriál je zboží s bytostným potenciálem budit u svých konzumentů závislost. Seriál je naprogramován tak, aby každá epizoda i každá řada budila nutkání vidět tu další, ke každému úspěšnému seriálu vznikají jeho další odnože. A už jen samotný návyk na formát seriálu vyvolává chuť po nových dávkách. Čím lepší seriál, tím je tenhle princip nesmlouvavější. Aby si člověk mohl promluvit s přáteli o tom, co v poslední době viděl, musí prosedět (obvykle sám) u obrazovky dlouhé hodiny, ba dny. 

Pirátské sledování seriálů

Dříve možná některé konzumenty odrazoval pocit hanby, že se nechávají strhnout pokleslou zábavou – to ale dnes často neplatí, protože stále více seriálů opravdu vykazuje nezanedbatelnou hodnotu. Jenomže výtky vůči alkoholu nebo heroinu také nesměřují k tomu, že by ony produkty neposkytovaly svým spotřebitelům (alespoň zpočátku) intenzivní zážitky.

Boom kvalitních a přijatelně zpoplatněných seriálů je velice spolehlivý způsob, jak si přivlastnit enormní množství času konzumentů, kteří pak už nebudou muset vůbec prožívat své mnohem méně atraktivně provedené životní příběhy.

Marcel Kabát

Autor

Marcel Kabátmarcel.kabat@lidovky.czČlánky
Premium

Test kebabů: Hovězí maso, které nedávno ještě kdákalo, i nadměrné množství soli

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Orientální kebab by mohl být zdravější alternativou smažených hamburgerů a hranolků. Jenže to by musel být připravován...

Premium

Tajemství zdraví je ukryto v mezilidských vztazích, tvrdí psycholog Ptáček

„Když se něco naučíte rychle, váš mozek bude mít tendenci pamatovat si to... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Jakým způsobem žijeme a přistupujeme ke svému okolí, máme vlastně z velké části předurčené. Ovlivnit nás může nejen...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

Prostitutka láká zákazníky za výlohou vykřičeného domu v Dubí u Teplic (2005) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...